środa, 24 kwietnia 2024
Płock

Dofinansowanie dla szpitala na Winiarach

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku wyposażony zostanie w nowoczesny sprzęt medyczny. Trafi on na Blok Operacyjny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Darowiznę na ten cel przekazała Fundacja „ORLEN – DAR SERCA”.

Dzięki wsparciu ze strony PKN ORLEN w wysokości 1 420 000 zł, Szpital zakupi siedem nowoczesnych respiratorów, wielofunkcyjny aparat USG, przyłóżkowy aparat RTG, dwa urządzenia do ciągłego leczenia nerkozastępczego, aparat do pomiaru parametrów krytycznych u pacjenta, aparat do znieczulenia, wiertarkę neurochirurgiczną i ortopedyczną oraz bronchofiberoskop służący do diagnostyki płuc, tchawicy i oskrzeli.

Zakup ten zdecydowanie poprawi dostępność do świadczeń medycznych dla pacjentów znajdujących się w stanie krytycznego zagrożenia życia wskutek wszelkiego rodzaju wypadków, oparzeń czy chorób układu krążenia

– Stanisław Kwiatkowski, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

 

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, na który trafi sprzęt, istnieje od początku funkcjonowania szpitala i dysponuje 18 łóżkami. Jest to jedyny oddział w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Płocka, na którym lekarze ratują życie i zdrowie ludzi poszkodowanych na skutek wypadków, oparzeń, chorób układu krążenia oraz zakażeń.

Działania na rzecz poprawy jakości i dostępu do służby zdrowia w wymiarze lokalnym, adresowane do mieszkańców Płocka i okolic, znajdują się wśród priorytetowych zadań, prowadzonych przez ORLEN wspólnie z Fundacją „ORLEN – DAR SERCA”. W poprzednich latach Spółka wielokrotnie wspierała płockie placówki, przekazując im środki finansowe na zakup aparatury medycznej, która trafiała zarówno do Szpitala na Winiarach, jak i do Szpitala św. Trójcy. Wartość darowizn przekazywanych w ostatnim czasie obu szpitalom wyniosła około 8,5 miliona zł.

– Wioletta Kulpa, Delegat Prezesa Zarządu PKN ORLEN ds. Społeczności Lokalnych.

 

W dotychczasowej współpracy pomiędzy PKN ORLEN a płockim Szpitalem Wojewódzkim wyjątkowe znaczenie miała również realizacja takich projektów, jak m.in. „Ratowanie życia w sytuacjach kryzysowych” oraz „Ratowanie życia w ciężkich oparzeniach”. Dzięki systematycznemu wsparciu ze strony Koncernu i wykorzystaniu najnowszego specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej, w placówce tej stworzono warunki do skutecznego leczenia oparzeń i innych stanów bezpośredniego zagrożenia życia. Aby umożliwić leczenie ofiar wypadków i katastrof, PKN ORLEN sfinansował również zakup m.in. tomografu komputerowego, defibrylatorów, urządzenia służącego do wykonywania rezonansu magnetycznego, aparatury monitorującej oraz urządzeń do przeszczepów skóry.

Koncern przekazał także darowizny na wyposażenie pracowni hemodynamiki, wyposażenie oddziału ratunkowego oraz zakup angiografu służącego do diagnozowania i oceny stanu naczyń krwionośnych. Spółka wsparła również rozbudowę Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, dzięki czemu w placówce tej stworzono nowe stanowiska intensywnej opieki medycznej, a tym samym umożliwiono dogodne warunki do hospitalizacji większej liczby pacjentów w stanach bezpośredniego zagrożenia życia.

PKN ORLEN przekazał szpitalowi również darowiznę rzeczową w postaci prawie 15 tysięcy sztuk pościeli i bielizny operacyjnej, jak m.in. m.in. fartuchy, spodnie i bluzy dla zespołów operacyjnych, poszewki, prześcieradła, podkłady oraz serwety operacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *