czwartek, 25 kwietnia 2024
Płock

Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka” dobrym przykładem

Od niemal 15 lat w Płocku realizowane są zadania w ramach Funduszu Grantowego. Działania Fundacji zostały docenione.

Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka” jest dobrą praktyką i wzorem do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDGs) w Polsce. Dlatego też twórcy kampanii promującej wspomniane cele ujęli ją w raporcie „Partnerstwo w praktyce. Przegląd działań”. Dokument ten, to 15 najciekawszych, starannie wyselekcjonowanych dobrych praktyk biznesowych oraz CSR, realizujących cele SDGs, a także ideę partnerstw, docenionych przez organizatorów Kampanii 17/17. Uroczysta premiera tego wydawnictwa odbyła się w trakcie konferencji organizowanej przez Ministerstwo Rozwoju.

Globalne wyzwania, przede wszystkim klimatyczne, ale także gospodarcze i społeczne, osiągnęły skalę i poziom złożoności, których nie rozwiążemy na poziomie jednostki czy nawet pojedynczej organizacji. Dlatego też ogłoszone przez ONZ Cele Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDGs) są szansą na to, aby zapewnić obecnym i przyszłym pokoleniom lepszą przyszłość.

By osiągnąć ten cel, musimy połączyć siły, zastąpić prymat indywidualnego interesu myśleniem w kategorii globalnych, ogólnoludzkich priorytetów, zmienić optykę z mój świat na nasz świat”.

– uważają twórcy kampanii.

Silne partnerstwa na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) to klucz do sukcesu w urzeczywistnieniu globalnej misji: lepszego świata dla naszych dzieci i kolejnych pokoleń. Kierunek niezbędnym działaniom wyznacza Agenda 2030 Organizacji Narodów Zjednoczonych i zdefiniowane w niej zadania. Szczególnie ważną rolę w realizacji tego ambitnego planu pełni biznes:

ze swoimi dobrymi praktykami, zrozumieniem istoty wyzwań i gotowością do współpracy w obrębie – i poza sektorem. Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka” jest tego najlepszym przykładem

– uznali inicjatorzy projektu.

Według autorów raportu, odpowiedzialne podejście PKN ORLEN do zrównoważonego rozwoju, przejawia się podejmowaniem konkretnych działań, których fundamentem jest współpraca. Pozwala ona jednoczyć siły, wnosić przeróżne kompetencje i zwiększać zasięg oraz skalę prowadzonych inicjatyw. „Fundusz Grantowy dla Płocka” jest jedną z nich, dlatego też jego prezentacja ma miejsce na łamach publikacji podsumowującej Kampanię 17/17 – „Partnerstwo w praktyce. Przegląd działań”. Dokument jest już dziś prezentowany podczas konferencji w Ministerstwie Rozwoju, podczas której zostanie podsumowana Kampania 17/17. To w jej trakcie, przez 17 tygodni przybliżano firmom 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i związane z nimi szanse biznesowe. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną rezultaty Kampanii i przedstawione – związane z tym tematem – plany na przyszły rok.

zdj. PKN Orlen

Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka” wywodzi się z „Forum dla Płocka” – inicjatywy, która w 2002 roku zintegrowała przedstawicieli władz miasta, PKN ORLEN oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Projekt zaangażował do współpracy blisko 50 lokalnych organizacji, mieszkańców oraz samorząd i przedstawicieli biznesu. W tak przekrojowym składzie przez blisko pół roku opracowywano priorytety rozwojowe dla miasta. Współpraca zaowocowała przyjęciem w czerwcu 2003 roku „Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Płocka”. Podczas jednego ze spotkań Forum, w maju 2003 roku, zrodził się pomysł powołania Funduszu Grantowego i zaplecza finansowego dla płockich organizacji pozarządowych wspierających cele „Strategii”. W projekt włączyli się:Urząd Miasta Płocka, PKN ORLEN, Levi Strauss oraz UNDP. Po trzech edycjach konkursów grantowego UNDP przekazał lokalnej społeczności administrację dojrzałego już projektu. Wówczas, w 2005 roku, zapadła decyzja o utworzeniu Fundacji. Do grona fundatorów dołączył Basell ORLEN Polyolefins, a wycofał się z powodów formalno-prawnych Levi Strauss.

Dzięki wsparciu i systematycznej współpracy fundatorów Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka” nieprzerwanie od 15 lat finansuje i rozlicza granty przekazane płockim organizacjom pozarządowym. Inicjuje także własne projekty trafiające w nisze społeczne. W 2015 roku ruszył nowy konkurs, w którym mogą startować projekty realizowane przez osoby indywidualne i grupy nieformalne.  Do stycznia 2017 roku Fundusz Grantowy zrealizował łącznie 11 edycji konkursów grantowych (tzw. całorocznych) oraz 5 edycji konkursów dotyczących organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży w okresie wakacji i ferii szkolnych. Fundacja wsparła ponad 350 projektów na łączną kwotę prawie 4,9 mln zł. Wzięło w nich udział około 100 tys. osób, czyli średnio co drugi mieszkaniec Płocka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *