PERNPłock

Czystość wody w Wiśle w normie

Analiza pobranych próbek wody z Wisły, przeprowadzona przez Płocką Delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazała, że te pobrane w odległości 100 m poniżej miejsca rozszczelnienia rurociągu PERN oraz pobrane w odległości 200 m za zaporami sorpcyjnymi wskazują, że  poziom zawartości węglowodorów ropopochodnych mieści się w dopuszczalnej normie.

Otrzymane wyniki badań świadczą o skuteczności działań prowadzonych pod nadzorem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku oraz zastosowanych środków i sprzętu do usuwania węglowodorów z powierzchni wody. Przekroczenie dopuszczalnych stężeń zwartości węglowodorów ropopochodnych występuje wyłącznie w miejscu rozszczelnienia rurociągu. – komentuje PERN.

Rozpoczął się już ostatni etap prac, czyli opróżnianie rurociągu z pozostałości paliwa.

Aby mieć całkowitą pewność, że na całej jego długości nie ma już produktu, zdecydowaliśmy dodatkowo o przepuszczeniu przez rurociąg specjalnego piankowego tłoka. Te prace powinny zakończyć się w najbliższych dniach. Przetłaczanie wykonywane jest z największą starannością i precyzją aby w miejscu rozszczelnienia nie wywierać ciśnienia większego niż hydrostatyczne. Tłok minął już newralgiczne miejsce, co oznacza że za nim znajduje się już tylko woda. Jeszcze dziś, tłok powinien pojawić się z drugiej strony rurociągu. Na ten moment PERN odzyskał już blisko 90 proc. paliwa. – Tłumaczy PERN.

Cały proces odbywa się w ścisłym porozumieniu z Państwową Strażą Pożarną, która zabezpieczyła w miejscu zdarzenia dodatkowe środki ochrony. Chodzi o to by żadne pozostałości produktu nie wydostały się poza system zapór i w 100 proc. zostały zneutralizowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *