O narkotykach i dopalaczach z rodzicami
Narkotyki i dopalacze to wciąż aktualny problem dotyczący przede wszystkim młodych ludzi. Policjanci prowadzą działania, aby zminimalizować zagrożenie w środowisku szkolnym. Jednym z działań są szkolenia adresowane do nauczycieli i rodziców, podczas których uczestnicy bliżej poznają środki odurzające oraz sposoby ich przechowywania przez młodzież.
Zagrożenia związane z używaniem narkotyków i dopalaczy występują w każdej grupie wiekowej, jednak pierwszy kontakt z tymi substancjami ma zazwyczaj miejsce w wieku szkolnym. Jest to bardzo groźne, gdyż ryzyko uzależnienia od narkotyków młodego człowieka jest bardzo duże.
Policjanci prowadzą wiele działań mających na celu uświadomienie szkodliwości zażywania substancji odurzających. Działania te powadzone są nie tylko z dziećmi i młodzieżą, ale również z nauczycielami i rodzicami. To właśnie rodzice i nauczyciele są osobami, które jako pierwsze – jeszcze na początku zażywania przez młodego człowieka narkotyków lub dopalaczy, mogą zauważyć niepokojące sygnały. Aby jednak u swojego dziecka czy też ucznia rozpoznać pierwsze niepokojące sygnały „ćpania”, rodzice i nauczyciele muszą być wyposażeni w wiedzę na temat środków odurzających.
Policjanci prowadzą szkolenia z zakresu środków odurzających, podczas których przedstawiają wspólnego „wroga”, czyli narkotyki i dopalacze. Mówią o postaciach w jakich występują te substancje, przedstawiają ich działanie oraz wskazują w jaki sposób są one zażywane i jakich przedmiotów oraz narzędzi używają osoby, które zażywają narkotyki.
Szkolenia prowadzone są w szkołach na terenie Płocka i powiatu płockiego. Ostatnio takie szkolenia miały miejsce w szkołach podstawowych w Staroźrebach i Smardzewie. Spotkania prowadził dzielnicowy z Posterunku Policji w Staroźrebach.