Rozsądnie korzystajcie z fajerwerków

Apeluję o ostrożność i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas zabawy sylwestrowej. Korzystając z materiałów pirotechnicznych warto zapoznać się z zasadami, które pomogą uniknąć niebezpiecznych sytuacji – zwrócił się do mieszkańców Mazowsza Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Korzystając z fajerwerków, pamiętajmy o przepisach art. 51 Kodeksu wykroczeń (zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego), art. 107 Kodeksu wykroczeń (złośliwe niepokojenie), a także art. 145 Kodeksu wykroczeń (zaśmiecanie miejsca dostępnego dla publiczności).

− Pamiętaj

1.      Zachowaj szczególną ostrożność przy odpalaniu materiałów pirotechnicznych. Nieodpowiedni sposób może wywołać pożar, poparzenia, zranienia, wypadek. Najczęstsze obrażenia spowodowane złym i nieodpowiedzialnym używaniem fajerwerków to oparzenia, skaleczenia rąk i głowy, urazy oczu, uszkodzenia słuchu.

2.      Upewnij się, czy strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone.

3.      Petardy i fajerwerki można odpalać jedynie na otwartej przestrzeni, z dala od innych osób i materiałów łatwopalnych. Nie wolno rzucać nimi z okien, tarasów oraz w tłumie. W ten sposób można uniknąć obrażeń i uszkodzeń.

4.      Kupuj wyłącznie fajerwerki z polskim atestem (Polska Norma nr PN-C-86061) i instrukcją obsługi. Przestrzegaj zaleceń producenta. Na opakowaniu powinny się znajdować także nazwa produktu i klasa bezpieczeństwa, nazwa i adres producenta, data przydatności.

5.      Wyrób musi być oznakowany symbolem CEEtykieta powinna zawierać m.in. nazwę i klasę wyrobu, nazwę i adres producenta (importera), ostrzeżenia i informacje dotyczące bezpiecznego używania i przechowywania, informację o dopuszczalnym wieku użytkowników (18 lat).Do fajerwerków powinna być dołączonainstrukcja w języku polskim,z którą należy sięzapoznać.

6.       Sprawdź, czy obudowa nie jest uszkodzona.

7.      Zachowaj bezpieczną odległość i nie pochylaj się nad ładunkiem.

8.      Z wyjątkiem zimnych ogni i flar, fajerwerków nie można odpalać z dłoni. Musisz jednak wiedzieć, że pręt od zimnych ogni może nagrzać się do temperatury 650 stopni C. Po wypaleniu należy pamiętać by odłożyć go do pojemnika z zimną wodą.

9.      Rakiety odpalaj z rur wbitych w podłoże. Nie używaj w tym celu butelek.

10.  Nie odpalaj fajerwerków po wypiciu  alkoholu lub użyciu środków odurzających.

11.  Fajerwerki mogą wybuchnąć, pamiętaj by nie trzymać ich w kieszeniach!

12.  Nie pozwalaj by fajerwerkami bawiły się dzieci. W Polsce obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18. roku życia.

13.  Na czas pokazów pirotechnicznych zapewnij spokój i schronienie zwierzętom.

14.  W razie wypadku dzwoń pod numer alarmowy 112. Zakłócanie porządku zgłaszaj na Policję (997).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *