Nie wpuścisz strażników – popełniasz przestępstwo
Odmowa wpuszczenia strażników na teren nieruchomości w celu kontroli pieca jest przestępstwem. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Płocka.
Przypominamy, że w razie problemów z przeprowadzeniem kontroli pieca, będziemy korzystali z pomocy Policji. Odmowa wpuszczenia strażników to przestępstwo. Zgodnie z artykułem 225 Kodeksy Karnego: kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Zaznaczamy, że funkcjonariusze nie potrzebują żadnych specjalnych zezwoleń, aby dokonać kontroli pieców. Wystarczy upoważnienie Prezydenta Miasta Płocka w oparciu o artykuł 379 ustawy o ochronie środowiska, a także regulamin utrzymania porządku i czystości w gminie. Straż miejska ma prawo przeprowadzić kontrolę bez zapowiedzi codziennie w godz. 6.00.-22.00.
Strażnicy wykonujący czynności muszą być w mundurach, przedstawić się imieniem i nazwiskiem a na żądanie kontrolowanego okazać legitymację służbową.
Podsumowując : prowadzący kontrole patrol może:
- wejść do kotłowni i sprawdzić, czy nie ma w niej śmieci przygotowanych do spalenia,
- zajrzeć do pieca i zweryfikować, czy nie palą się w nim śmieci,
- sprawdzić, czy właściciel przekazujemy śmieci odpowiednim służbom,
- pobrać próbkę popiołu,
- dokonać pomiaru wilgotności drewna opałowego.
Strażnicy już od początku 2019 roku przeprowadzili 126 kontroli przydomowych kotłowni, wystawiając 11 mandatów karnych, wszczęto w dwóch sprawach czynności wyjaśniające w celu skierowania wniosków o ukaranie do Sądu oraz odnotowano jeden przypadek odmowy kontroli co skutkowało przekazaniem sprawy do Komendy Miejskiej Policji o rozważenie wszczęcia postępowania z art. 225 KK.
W ubiegłym tygodniu, podczas kontroli jednej z kamienic w czterech przypadkach lokatorzy w domowych piecach spalali płyty paździerzowe, wiórowe i okna.
Maksymalna wysokość mandatu jaki mogą nałożyć strażnicy to 500 złotych. W przypadku skierowania sprawy do sądu kara może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.
Należy pamiętać, że spalając odpady sami siebie karzemy uszczerbkiem na zdrowiu. Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii.