Twoja krew na WOŚP

Już w niedzielę po raz 27 odbędzie się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak ją wesprzeć? Pomysłów jest dużo. Możesz oddać np. krew.

Z okazji 27 finału WOŚP pobór krwi organizuje Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Płocku przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie Oddziałem Terenowym nr 36 w Płocku. Krew będzie można oddać w ambulansie 13 stycznia w godzinach od 10.00 do 14.00 przy Orlen Arenie w Płocku.

Aby oddać krew należy być zdrowym. Dzień wcześniej przed oddaniem krwi wypić ok. 2 litrów płynów (woda niegazowana, soki), być wyspanym. Rano spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem). Ograniczyć palenie papierosów i nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu!!!

Procedura oddania krwi w ambulansie

1. Rejestracja. Po przybyciu do ambulansu wypełniamy kwestionariusz. Konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem zamieszkania

2. Wstępne badania laboratoryjne. Badanie poziomu hemoglobiny/ morfologia, grupa krwi – u pierwszorazowych dawców

3. Badanie lekarskie – ocena informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi, wywiad lekarski, badanie przedmiotowe uwzględniające wyniki pomocniczych badań diagnostycznych, kwalifikacja do oddania krwi bądź innych składników krwi

4. Oddanie krwi – donacja krew pełna – 450 ml krwi w czasie ok. 5 – 8 min. płytki – 250 ml w czasie ok. 60 min., osocze – 600 ml w czasie ok. 60 min. Podczas donacji pobierane będą również próbki krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy nie jesteś nosicielem niektórych chorób zakaźnych. Nie wymaga to dodatkowego nakłuwania żyły, do badań wykorzystuje się krew pobieraną do worka. Badania te obejmują: test kiłowy, antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV.

5. Po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu aby zregenerować sił. Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal. – 8 tabliczek czekolady.

Na prośbę Dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole, wypłacany jest zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego Punktu Poboru Krwi, legitymacja HDK​ , kopia wyników badań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *