Najstarszy oddział w WSzZ w Płocku działa od pół wieku
Rocznie leczy się tu około 2300 pacjentów, w miesiącu około 200. Średnio pacjent przebywa osiem dni. Oddział Chorób Płuc Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku kończy właśnie 50 lat.
Oddział Chorób Płuc został utworzony na bazie Oddziału Płucnego mieszczącego się w Płocku przy ul. Bieruta (obecnie Misjonarskiej) i 27 lutego 1969 roku został przeniesiony do nowo wybudowanego pawilonu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku przy ul. Medycznej 19. W oddziale leczy się nowotwory płuc, astmę oskrzelową, nieżyty oskrzeli, przewlekłe obturacyjne choroby płuc, choroby śródmiąższowe płuc. Pełni on funkcję diagnostyczną i leczniczą. Dysponuje 58 łóżkami.
Oddział Chorób Płuc posiada własną pracownię bronchoskopową wyposażoną w dwa videobronchofiberoskopy z autofluorescencją oraz dwa bronchofiberoskopy optyczne. Rocznie wykonywanych jest ponad 1100 bronchoskopii. Na oddziale do dyspozycji pacjentów jest EBUS. Ponadto oddział posiada sześć fiberoskopów klasycznych, jeden z własnym wbudowanym źródłem światła. Na oddziale jest również czterołóżkowa sala MIW – Mechanicznej Nieinwazyjnej Wentylacji. W tym roku, według kontraktu może z niej skorzystać 30 chorych.
Oddział dysponuje wysokiej klasy aparatem RTG oraz USG. Pozwala to na pełną diagnostykę chorób nowotworowych układu oddechowego. Lekarze oddziału przyjmują pacjentów także w Poradniach: Pulmonologicznej i Domowego Leczenia Tlenem funkcjonujących w strukturze Przychodni Specjalistycznej. W ramach Domowego Leczenia Tlenem poradnia dysponuje 46 koncentratorami tlenu. W Poradni wykonuje się spirometrię. Rocznie wykonuje się około 3000 badań, miesięcznie 400.
Na oddziale pracuje 10 lekarzy, 29 pielęgniarek, dwie sekretarki medyczne i 9 salowych.