Jubileuszowy festiwal już w piątek
W weekend w płockiej katedrze odbędzie się jubileuszowy XV Festiwal Muzyki Jednogłosowej. Każdego roku przyciąga on liczne grono odbiorców zasłuchanych w pieśni chorału gregoriańskiego, muzykę kościołów wschodnich oraz polskie śpiewy nabożne.
Pierwszy Festiwal Muzyki Jednogłosowej odbył się w Płocku w 1995 roku. Prezentuje on najstarsze zabytki chrześcijańskiej kultury muzycznej, z pietyzmem przechowywane w zaciszu klasztornych bibliotek w różnych częściach Europy. Podczas festiwalowych koncertów można też usłyszeć muzykę wywodzącą się z jednogłosowości w szerszym pojęciu, oraz taką, dla której monodia była inspiracją. W latach 1995-2017 program artystyczny wydarzenia przygotowywał Waldemar Woźniak. Od dwóch lat tę rolę pełni Robert Majewski, a kuratorem jest Adam Strug.
Pierwszego dnia festiwalu, o godzinie 19.00, usłyszymy Orkiestrę Czasów Zarazy, którą prowadzi Paweł Iwaszkiewicz. Muzycy wykonają „Tańce polskie z manuskryptu rostockiego” Georga Philippa Telemanna, będące w istocie rzeczy triumfem muzyki polskiej w osiemnastowiecznej Europie.
Drugi dzień należeć będzie do Monodii Polskiej, którą kieruje kurator naszego festiwalu, Adam Strug. Śpiewacy przywiozą do Płocka „Psałterz Polski” Mikołaja Gomółki, który jest jednym z najlepiej znanych dzieł polskiego renesansu. Czterogłosowe opracowania Psalmów w przekładzie Jana Kochanowskiego, wydane w Krakowie w 1580 roku, utrzymane zostały w stylu charakterystycznym dla pieśni protestanckich. Podczas koncertu w Płocku śpiewakom Monodii Polskiej, towarzyszyć będzie Maria Erdman. Całość stanowi próbę nawiązania do pierwszych interpretacji „Psałterza”. Koncert zaczyna się o godzinie 20.00.
Podczas festiwalu prezentowany jest unikalny repertuar, jako że w warstwie programowej eksplorowane są przede wszystkim dzieła rzadko prezentowane lub wykonywane współcześnie po raz pierwszy – czy to w Płocku, czy w Polsce, czy nawet na świecie. W tym roku takim koncertem będzie niedzielny (o godz. 19.00), niezwykły występ Scholi Gregoriana Silesiensis. Po 700 latach ponownie usłyszymy „Koncert Matutinum o św. Katarzynie Aleksandryjskiej”, pochodzący z XII-wiecznego Pontyfikału Płockiego.
W tym roku Festiwal Muzyki Jednogłosowej po raz pierwszy został zorganizowany w maju. Po raz pierwszy do organizatorów festiwalu – Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, Urzędu Miasta Płocka i Kurii Diecezji Płockiej – dołączyli współorganizatorzy: Samorząd Województwa Mazowieckiego i Starostwo Powiatowe w Płocku.