Drogie śmieci. Mieszkańcy i władze gminy podjęły decyzję

Już od 1 lipca tego roku zwiększą się stawki wywozu śmieci w gminach zrzeszonych w Związku Gmin Regionu Płockiego. Gmina Bielsk zamierza wyjść z Systemu Gospodarowania Odpadami ze Związku Gmin. Temu poświęcone było spotkanie z mieszkańcami w strażnicy w Goślicach.

Wraz z nowym miesiącem mieszkańcy gminy, które nie prowadzą własnej gospodarki odpadami, będą płacić 25 zł od osoby za śmieci segregowane i 50 zł za niesegregowane. To bardzo dużo. W gminach z własną gospodarką opłaty wynoszą od 9 zł i 16 zł w Bodzanowie, czy 15 zł i 30 zł w Słubicach, Nowym Duninowie, czy Sannikach.

Wiem, że stawki jakie zaczną obowiązywać są bardzo wysokie. Do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma – Remondis, która zaproponowała ponad 920 tys. zł za pół roku odbiorów śmieci. Złożyłem wniosek o wystąpienie gminy Bielsk z Systemu Gospodarowania Odpadami ze Związku Gmin. I dziś pytam państwa czy popieracie ten wniosek?

pytał mieszkańców gminy Jerzy Rozkosz wójt gminy Bielsk.

Decyzja ta oznacza, że od nowego roku, 1 stycznia 2020, gmina sama będzie musiała organizować odbiór śmieci.

Nie wiem i nikt nie zagwarantuje nam dziś, że będzie taniej niż w tym momencie, ale chcę by była to nasza wspólna decyzja

mówił wójt gminy.

Uczestniczący w spotkaniu mieszkańcy poparli decyzję władz gminy.

Nowe stawki za wywóz śmieci obowiązywać będą od 1 lipca 2019 roku. W gminach, które nie prowadzą własnej „polityki śmieciowej” radni podejmują decyzję co dalej.

 • wtorek, 20 Sierpień 2019 o 11:03
  Permalink

  Kiedy gmina Łąck się odłączy od tego złodziejskiego ZGRP??? Kiedy? Ludzie chcą indywidualne umowy podpisać z odbiorcą odpadów za odpady faktycznie wytworzone a nie jakieś złodziejskie ryczałty żeby finansować gminę na podstawie wyliczonej ilości odpadów mieszkańców tam na stałe mieszkających? Co ja mam z tym wspólnego? Płace za prąd wg zużycia, wodę wg zużycia i tak chcę płacić za śmieci!!!!!!

  Odpowiedz
 • czwartek, 18 Lipiec 2019 o 23:15
  Permalink

  W Goślicach właśnie listonosz rozniósł pisemka ze ZGRP z decyzją o wzroście opłat za segregowane od 01.07.2019. i niesegregowane na 50 zł.

  Ktoś powiedział po zebraniu żeby nie płacić za lipiec bo zerwana została obecna umowa z odbiorcą odpadów, To płacić czy nie ? Wie ktoś ?

  Jeśli Wójty wystąpi z tego związku to i tak do grudnia ZGRP będzie czyścił nam kieszenie.
  A i po nowym roku nie wiadomo co będzie bo jak wspomniał Wójt nikt nie zagwarantuje czy będzie taniej….
  W tym miejscu należy zapytać to po co to głosowanie w remizie żeby rozmyć odpowiedzialność na mieszkańców ???
  Jeśli po rozpisaniu przetargu Przez Gminę okaże się że będzie taniej o złotówkę to to jest nie poważne. Trzeba by się pochylić nad analizą kosztów a nie wróżyć z fusów.
  Jest oferta jednej firmy to niech ktoś to podzieli na ilość ludzi i można to wyliczyć chociaż w przybliżeniu +/- 5zł
  ZGRP powinien przekazywać do Gminy statystki ilościowe – kto segreguje, kto nie i zrobić symulację.

  Zapewne rozpisanie przetargu przez Gminę będzie miało swoje minusy tak jak wyżej wspomniane, że trzeba będzie kupić własne pojemniki itd.
  Natomiast ostatecznie kibicuję żeby Wójtowi udało się dzwignąć ten temat i zejść z ceną na te 15zł za segregowane – jak będzie trzeba to się kupi ten śmietnik i już.

  Koszty które sobie życzy ZGRP od lipca to granda !!! – biorąc pod uwagę chociażby jakość obsługi:
  Przykład – Blok Goślice
  1. jak weźmiesz dzień wolny i staniesz przy śmietnikach to może dostaniesz worki.
  Powieszą na płocie i mają w poważaniu kto ile weźmie i czy starczy dla pozostałych – za te pieniądze powinni mi to w zębach pod drzwi przynieść.
  2. Dezynfekcja śmietników na zmieszane to fikcja – nigdy nikt w Goślicach nie dezynfekował pojemników, much jest więcej niż na oborniku u rolnika.
  3. Gdyby nie interwencja niektórych osób do dzisiaj stały by tutaj stare śmietniki stalowe i dziurawe jak sitko – dopiero kilka miesięcy temu zostały wymienione na plastikowe.
  4. System naklejkowy jest tak samo do bani – co z tego że posegregujesz śmieci przykleisz naklejkę – jak następnego dnia gdy pójdziesz do pracy to sprytny sąsiad który ma dużo czasu i lubi wcześnie wstawać naklei swoje kody na twoje i się śmieje że on segreguje :):):) to jest cyrk z tą segregacją naprawdę.

  Odpowiedz
 • środa, 3 Lipiec 2019 o 13:56
  Permalink

  Jak po sąsiedzku jest tak tanio, to ja proponuję wójtom zamiast rozstrzygać przetargi i walczyć z niezadowoleniem, poprosić taką gminę by dopisała kilka tysięcy mieszkańców i tak tanio obsłużyła?
  Pewnie z automatu nagle wyjdzie, że tak tanio nie jest tylko “kreatywna księgowość” 🙂

  Odpowiedz
 • środa, 26 Czerwiec 2019 o 21:44
  Permalink

  Tekst nie dotyczył sytuacji jaka panuje w gminach powiatu płockiego, ale spotkania jakie odbyło się w Goślicach.

  Odpowiedz
 • środa, 26 Czerwiec 2019 o 20:23
  Permalink

  Jak widać wszystko to rozgrywki polityczne. Panowie wójtowie zbierają poparcie szarego ludu, dla którego liczą się tylko hasełka i machanie szabelką.

  Odpowiedz
  • środa, 3 Lipiec 2019 o 14:01
   Permalink

   Dokładnie masz rację – to prawie tak samo jak by zapytać czy podatki są za wysokie i pieniądze z podatków źle zarządzane – to się wszyscy zbuntujmy i nie płaćmy!!!
   bo”ch”atery się zbuntowały – tylko co dalej????

   Odpowiedz
 • środa, 26 Czerwiec 2019 o 13:21
  Permalink

  Droga redakcjo, dlaczego piszecie tylko o tym, że w innych gminach jest taniej, a nie porównacie tego do jakości usług? W jednej z gmin, gdzie jest tak “tanio” szkło nie jest zabierane spod domu, a ze zbiorczego pojemnika, segregowane odpady zbierane co dwa tygodnie, leki, chemikalia nie są zbierane w zbiórce. Pojemniki muszą zapewnić mieszkańcy,. Gdzie rzetelność dziennikarska, bo na razie czepiliscie się gotowego obrazka ze stawkami, nie wnikając w temat. Cóż, widać co teraz się sprzedaje. Na pewno nie prawda, która leży pewnie po środku.

  Odpowiedz
  • środa, 26 Czerwiec 2019 o 13:22
   Permalink

   Segregowane odbierane co dwa miesiące

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *