wtorek, 23 kwietnia 2024
ORLEN S.A.PłockSport

Brązowy medal wioślarzy na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży

Brązowy medal zdobyli płoccy wioślarze w miniony weekend (25-28.07) podczas finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (OOM). Zawody odbyły się na Gople w Kruszwicy i z udziałem ponad 350 zawodników i zawodniczek z kraju. Nie mogło w nich zabraknąć, rzecz jasna, zawodników z Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego i uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego przy płockiej Siedemdziesiątce.

foto PTW

Z płockich osad najlepiej spisała się czwórka ze sternikiem (na zdjęciu). Piotr Brudzyński, Damian Wróblewski, Karol Budziński i Eryk Serafin, w swoim biegu eliminacyjnym zajęli dopiero trzecie miejsce ale z bardzo małą stratą do pierwszego, co już wtedy wskazywało na to, że walka o medale będzie zacięta.

Równie zacięta walka o uzupełnienie miejsc w finale była w wyścigu repasażowym ale tu już nasi wygrali ze sporą przewagą. W niedzielnym finale, walka o medale miała jednak zaskakujący przebieg. Od początku walka w torze toczyła się między czterema osadami: AZS-u Szczecin, AZS-u Toruń, BTW i PTW. Na ostatnich 500 metrach przed metą z rywalizacji o medale odpadła osada bydgoska, a na prowadzenie wysunęła się osada płocka… Pechowy „rak” złapany przez jednego z naszych zawodników spowodował jednak utratę prowadzenia i do końca pogoń za zwycięstwem. Ostatecznie wygrał Szczecin przed Toruniem, a nasi zdobyli brązowy medal, przegrywając sekundę do pierwszego i zarazem osiągając najlepszy wynik w swojej karierze zawodniczej.

Niedużo do medalu zabrakło tym samym zawodnikom w czwórce bez sternika. Wyścig finałowy w tej konkurencji od startu do mety ułożył się tak, że stawka była pewna, co do kolejności na mecie. Nasi byli czwarci.

Nie miały szansy  walki o medale nasze juniorki młodsze na tych zawodach, Inga Lipińska i Daria Śmigielska w dwójkach podwójnych, które w wyścigu półfinałowym były szóste i wystartowała w finale B zajmując ostatecznie 10 miejsce.

W finałach OOM wystartowała jeszcze druga nasza czwórka bez sternika, w składzie: Oliwier Wiśniewski, Igor Olczak, Wiktor Ossowski i Miłosz Wysocki. Dla tej osady były to zawody „po naukę”. Zawodnicy są jeszcze o rok młodsi i udział w tak ważnej imprezie miał przede wszystkim charakter szkoleniowy. Osada wygrała finał B zajmując ostatecznie 7 miejsce.

Trenerami płockich wioślarzy są: Bogdan Zalewski i Jacek Karolak. Udział w OOM jak również w przygotowaniach do imprezy był możliwy dzięki wsparciu Gminy Płock i PKN ORLEN.