Niebieska strefa w powiecie płockim

To efekt wydarzeń w gminie Czerwińsk nad Wisłą. Tam, tuż przy granicy z powiatem płockim, stwierdzono ognisko wirusa ASF. Taka sytuacja w naszym powiecie ma miejsce po raz pierwszy.

Co oznacza niebieska strefa?

Niebieska strefa obowiązuje w dwóch gminach powiatu płockiego. To Wyszogród i Mała Wieś. Oznacza to zdecydowane ograniczenia dla hodowców trzody chlewnej. Ogranicza ona ruch zwierzętami. W obszarze tym przez co najmniej 40 – 30 dni nie będzie można sprzedać świni. Po tym czasie każdą, by sprzedać, trzeba będzie badać.

Niebieska strefa w naszym powiecie obowiązuje po raz pierwszy. Wszystko zaczęło się od padłego dzika w gminie Wyszogród, u którego stwierdzono wirus ASF i miejmy nadzieję, że był to ostatni przypadek na naszym terenie.

mówi Marek Sankiewicz Powiatowy Lekarz Weterynarii

Trwa kontrola gospodarstw objętych niebieską i czerwoną strefą. Przeszukiwany jest również teren w obydwu gminach. Leśnicy, weterynarze szukają ewentualnych padłych dzików, by nie stwarzać zagrożenia dla następnych.

Czerwona strefa – obszar objęty ograniczeniami – obowiązuje w gminach Bodzanów, Słubice.

Jak ustrzec się wirusa ASF?

Choroba może spowodować ogromne straty ekonomiczne, dlatego konieczne jest podjęcie działań profilaktycznych. Jedyny sposób to bioasekuracja.

Hodowcy trzody chlewnej powinni przestrzegać czystości, dbać o to, by kontakt ze zwierzętami miały odpowiednie osoby, karmić świnie tylko paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących, pamiętać o odzieży ochronnej i matach dezynfekujących przed wejściami do chleni, uniemożliwianie osobom postronnym wchodzenie do budynków, w których są utrzymywane świnie, zwalczanie gryzoni, które mogą przenosić wirus ASF.

Jak długo może potrwać taka sytuacja? Wszystko zależy od tego czy będą pojawiały się kolejne ogniska wirusa. Niebieska strefa może obowiązywać nawet do 6 miesięcy.

Co to jest ASF – Afrykański Pomór Świń?

To śmiertelna choroba zakaźna świń i dzików, stanowi poważne zagrożenie dla hodowców. Choroba nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Na ASF nie ma jeszcze skutecznej szczepionki, zwalczana jest wyłącznie metodami administracyjnymi. Objawy mogące wskazywać na wystąpienie ASF to nagłe m.in. padnięcia świń, wzrost wewnętrznej ciepłoty ciała.

Jeśli podejrzewacie wystąpienie wirusa ASF należy natychmiast zgłosić to do weterynarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *