czwartek, 18 kwietnia 2024
ORLEN S.A.Płock

Program zdrowotny dla Płocczan. Na czym będzie polegał?

10 mln zł w ciągu najbliższych sześciu lat na program zdrowotny przeznaczy PKN ORLEN. Jeszcze w tym roku zostanie wpłacona pierwsza transza w wysokości miliona złotych. Dziś podpisano umowę z Centrum Onkologii – Instytutem im. M. Skłodowskiej – Curie oraz z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc. Pieniądze, zgodnie z założeniami programu, mają być przeznaczone na monitorowanie stanu zdrowia, profilaktykę i leczenie chorób nowotworowych u mieszkańców Płocka i powiatu płockiego.

Nie może być tak, ze to miejsce zamieszkania decyduje o zdrowiu i życiu. Ta dzisiejsza umowa to początek czegoś większego. 10 mln złotych to ogromy kapitał. Będziemy dążyć do stałej obecności Centrum Onkologii w Płocku, być może powstanie filia

mówił Łukasz Szumowski Minister Zdrowia.

Konsultacje, rozmowy, szkolenia, sprzęt wszystko, by jak najszybciej rozpoznać chorobę i móc zacząć ją leczyć. Nie możemy pozostawać ciągle w fazie deklaracji, zaczynamy działać. PKN ORLEN zarabia coraz więcej, dzięki temu możemy realizować zadania społeczne i przeznaczać na nie coraz więcej pieniędzy

mówił Daniel Obajtek prezes PKN ORLEN.

Za przekazane przez PKN ORLEN pieniądze powstanie m.in. system teleinformatyczny do infolinii oraz telekonsultacji i e-konsultacji oraz specjalistyczne placówki spirometryczne w regionie. Uruchomiona zostanie także sieć konsultacji z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia ekspertów. Organizowane będą także szkolenia personelu medycznego w celu szybszego rozpoznawania ewentualnych przypadków zachorowań na nowotwory. Powstaną programy edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, zakładów pracy i personelu medycznego. Zgodnie z podpisaną umową, program zdrowotny ma spojrzeć na system dostępu do profilaktyki i diagnostyki z perspektywy pacjenta, zwiększyć dostępność do świadczeń profilaktycznych i diagnostyki.

Głównym celem projektu jest wypracowanie takich ścieżek postępowania na terenie powiatu płockiego, by pacjent z najmniejszym podejrzeniem choroby nowotworowej miał szansę być zdiagnozowanym na jak najwcześniejszym etapie, tak by poprawić rokowania, ale również zwiększa szansę na wyleczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *