Program zdrowotny dla Płocczan. Na czym będzie polegał?

10 mln zł w ciągu najbliższych sześciu lat na program zdrowotny przeznaczy PKN ORLEN. Jeszcze w tym roku zostanie wpłacona pierwsza transza w wysokości miliona złotych. Dziś podpisano umowę z Centrum Onkologii – Instytutem im. M. Skłodowskiej – Curie oraz z Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc. Pieniądze, zgodnie z założeniami programu, mają być przeznaczone na monitorowanie stanu zdrowia, profilaktykę i leczenie chorób nowotworowych u mieszkańców Płocka i powiatu płockiego.

Nie może być tak, ze to miejsce zamieszkania decyduje o zdrowiu i życiu. Ta dzisiejsza umowa to początek czegoś większego. 10 mln złotych to ogromy kapitał. Będziemy dążyć do stałej obecności Centrum Onkologii w Płocku, być może powstanie filia

mówił Łukasz Szumowski Minister Zdrowia.

Konsultacje, rozmowy, szkolenia, sprzęt wszystko, by jak najszybciej rozpoznać chorobę i móc zacząć ją leczyć. Nie możemy pozostawać ciągle w fazie deklaracji, zaczynamy działać. PKN ORLEN zarabia coraz więcej, dzięki temu możemy realizować zadania społeczne i przeznaczać na nie coraz więcej pieniędzy

mówił Daniel Obajtek prezes PKN ORLEN.

Za przekazane przez PKN ORLEN pieniądze powstanie m.in. system teleinformatyczny do infolinii oraz telekonsultacji i e-konsultacji oraz specjalistyczne placówki spirometryczne w regionie. Uruchomiona zostanie także sieć konsultacji z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia ekspertów. Organizowane będą także szkolenia personelu medycznego w celu szybszego rozpoznawania ewentualnych przypadków zachorowań na nowotwory. Powstaną programy edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, zakładów pracy i personelu medycznego. Zgodnie z podpisaną umową, program zdrowotny ma spojrzeć na system dostępu do profilaktyki i diagnostyki z perspektywy pacjenta, zwiększyć dostępność do świadczeń profilaktycznych i diagnostyki.

Głównym celem projektu jest wypracowanie takich ścieżek postępowania na terenie powiatu płockiego, by pacjent z najmniejszym podejrzeniem choroby nowotworowej miał szansę być zdiagnozowanym na jak najwcześniejszym etapie, tak by poprawić rokowania, ale również zwiększa szansę na wyleczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *