W niedzielę bitwa na Radziwiu

W niedzielę, 15 września, dynamiczne widowisko z udziałem koni, czołgów i efektowną pirotechniką przypomni wydarzenia z września 1939 roku. Na Radziwiu zaplanowano bitwę, taką jaka miała miejsce 80 lat temu.

We wrześniu 1939 roku w Radziwiu toczyły się walki związane z Bitwą nad Bzurą. Dowódcy niemieccy przyjęli koncepcję zamknięcia obu polskich armii w kotle i pełnego ich rozgromienia w dolnym biegu Bzury. Największe walki miały miejsce właśnie 15 września, kiedy to Wojsko Polskie przeprowadziło szturm Radziwia. Wszystko wskazuje na to, że bitwa o przeprawę pod Płockiem należała do najcięższych walk w kampanii wrześniowej, na linii Wisły od Modlina na północ. Najwięcej polskich żołnierzy poległo na łąkach za tamtejszym cmentarzem.

Program:

14:20 – cmentarz parafialny w Płocku – Radziwiu – zaciągnięcie wart honorowych, wprowadzenie sztandarów

14:30 – uroczysta msza polowa w intencji poległych z udziałem wojska i pododdziałów historycznych; złożenie wieńców na mogile poległych żołnierzy

15:30 – prezentacja pojazdów historycznych na polu bitwy; pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego; pokaz artyleryjski

17:00 – rekonstrukcja walk prowadzonych w 1939 roku

18:00 – prezentacja oddziałów biorących udział w widowisku

Więcej o rekonstrukcji na stronie www.plock1939.pl

  • Parking dla widzów zostanie uruchomiony vis a vis Kościoła św. Benedykta w Radziwiu, ul. Krakówka. Pomieści niewielką liczbę aut, dlatego organizatorzy proszą o korzystanie z komunikacji miejskiej w drodze na rekonstrukcję bitwy.
  • W niedzielę 15 września zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu w rejonie ul. Krakówka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *