Tajemnice zbroi husarskiej zakupionej przez ORLEN

Do 15 października w Muzeum Mazowieckim w Płocku można oglądać oryginalną zbroję husarską. Zakup dla Muzeum Historii Polski w Warszawie sfinansowała Fundacja ORLEN. Podczas uroczystego wernisażu profesor UAM dr. hab. Maciej Franz, nie tylko zaprezentował elementy zbroi husarskiej, ale opowiedział także o jej historii oraz tajemnicach.

Nowożytna zbroja husarska (XVII/XVIII w.), która prezentowana jest na wystawie składa się z szyszaka, napierśnika, obojczyka, naramienników i pary karwaszy.

Zakupiony przez Koncern obiekt pochodzi ze zbiorów słynnej krakowskiej rodziny Kossaków.  W latach 70. XX w. zbroja została zakupiona przez jednego z krakowskich kolekcjonerów od Glorii Kossak, córki malarza Jerzego Kossaka.  Dzięki środkom przekazanym przez Fundację ORLEN, kupiło ją Muzeum Historii Polski w Warszawie. W nim finalnie znajdzie miejsce na wystawie stałej.

Wystawa zbiega się z rocznicą oblężenia przez Turków Chocimia (2 września – 9 października 1621 r.). Jak podają źródła, po stronie polskiej walczyło m.in. ponad 8 tys. husarzy. Oblężenie twierdzy chocimskiej było ostatnim etapem wojny polsko-tureckiej w latach 1620-1621, nazywanej też – za poetą Wacławem Potockim – wojną chocimską. 9 października 1621 r. podpisano układ, w którym Rzeczpospolita zobowiązała się powstrzymywać napady Kozaków na terytoria tureckie, Turcy zaś – najazdy tatarskie na ziemie Rzeczypospolitej. Główny cel tureckiej inwazji, czyli wymuszenie od Rzeczypospolitej wysokiego haraczu, nie został zrealizowany.  Niedługo potem nieopłaceni tureccy janczarzy zamordowali sułtana Osmana II. Zdaniem części współczesnych historyków tureckich, niepowodzenie chocimskie i zamordowanie sułtana było pierwszym krokiem na drodze do osłabienia władzy sułtana i co za tym idzie kryzysu Imperium Osmańskiego.

W Muzeum Mazowieckim zbroję będzie można oglądać do 15 października. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *