Blow-up an Idea w PGS

Tegoroczny Festiwal Themersonów już się zakończył, ale w Płockiej Galerii Sztuki można oglądać wystawę o eksperymentalnym charakterze – „Blow-up an Idea!”.

Piotr Naliwajko – Powiększenie

15 listopada o godzinie 18 w Płockiej Galerii Sztuki odbędzie się uroczysty finisaż wystawy. Tytuł „Blow-up an Idea!” nawiązuje do filmu „Blow up” („Powiększenie”) z 1966 r., wyreżyserowanego przez reprezentanta „slow cinema” Michalangelo Antonioniego.

Obraz, z trudną do opowiedzenia fabułą, jest osnuty wokół zagadki zbrodni, o której nie wiadomo, czy tak naprawdę się wydarzyła, czy była tylko złudzeniem, któremu uległ główny bohater. Podobnie jest z wystawą, którą trudno opisać, ale warto samemu sprawdzić, czy taka lekka themersonowska swoboda myślenia, zaprezentowana na ekspozycji, może dziś zaistnieć w obiegu kultury.

„ Blow up an Idea!” to także przypomnienie, iż po angielsku Stefan Themerson pisał swoje powieści i tym językiem posługiwali się goście prowadzonego przez niego i Franciszkę klubu Common Room . Również po angielsku ukazywały się współtworzone przez oboje wydawnictwa w ich oficynie Gaberbocchus .

„Blow-up an Idea!” jest wystawą-eksprymentem, pokazującym, co się stanie, kiedy zaproszeni do udziału w niej twórcy odniosą się do wybranych grafik i rysunków, wyróżnionych w pięciu edycjach konkursu „Ulica Themersonów”, mając do dyspozycji różne środki wyrazu: video, fotografię, a nawet tak zwyczajny materiał, jak biurowy spinacz czy drut. W wyniku ich działań – przemian jednej formy w drugą – powstały prace: zdjęcia, filmy czy instalacje przestrzenne, posiadające interesujący i osobliwy walor wizualny. Wygięte z drutu w trójwymiarową przestrzeń wcześniej narysowane sceny i postaci, zyskały nowe konteksty, ale wciąż z wyraźnym śladem i nawiązaniem do twórczości Themersonów: semantycznym – z teoriami Stefana i wizualnym – z niezależnymi, bujnymi i kapryśnymi liniami w rysunkach Franciszki.

Themersonów interesowała bezkompromisowa rzetelność formy, jasny zakres znaku, wyraźne granice sensu i nonsensu, które często nie pokrywały się z powszechnym przekonaniem, co do ich przebiegu. Prezentowane prace to próba oddania zamiłowania do eksperymentu i osobliwości, charakteryzujących Themersonów, a także sprawdzenia, czy w 2019 roku nas to też nadal interesuje.

Finisaż w PGS 15 listopada o 18.00

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *