Wandale zniszczyli tablicę “Groźnego”. Sprawę bada policja

Sprofanowano tablicę poświęconą pamięci ppor. Henryka Jóźwiaka, ps.”Groźny” oraz żołnierzom oddziału ROAK. Sprawa trafiła na policję.

zdjęcia Stowarzyszenie Pro Patria

W oświadczeniu jakie opublikowało Stowarzyszenie Pro Patria Lokalni Patrioci czytamy:

„(…) Tablica za sprawą, której chcieliśmy oddać hołd Bohaterom jak ppor. Henryk Jóźwiak – żołnierz Armii Krajowej, który w walce o wolną, niepodległą Polskę poniósł najwyższą ofiarę, który wciąż nie doczekał się pochówku ponieważ jego szczątki zakopane zostały w dole śmierci.

Artykuł 261. Kodeksu Karnego wyraźnie mówi, że “kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolność”. Stąd też, działając zgodnie z literą prawa, o akcie wandalizmu powiadomione zostały organy ścigania. Sprawą zainteresowały się także ogólnopolskie media, a ponadto prowadzone jest również prywatne śledztwo.

Wszystkich sympatyków naszego środowiska oraz ludzi, którym na sercu leży przywracanie do świadomości narodowej prawdziwych bohaterów, pragniemy zapewnić, że nie spoczniemy póki sprawca lub sprawcy dewastacji nie zostaną zidentyfikowani, a także pociągnięci do odpowiedzialności.

Na koniec warto przytoczyć słynne wyrażenie, ale jakże wymowne w tej sytuacji: “Trzecie pokolenie AK walczy z trzecim pokoleniem UB”. My, drodzy przyjaciele, złożyć broni nie możemy.”

Dodajmy, tablicę pomnik odsłonięto uroczyście na początku października.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *