Strefa Rodzica w szpitalu na Winiarach
Dziecko ma prawo przebywać w szpitalu ze swoim opiekunem przez całą dobę. Powinno móc spotykać się z rodziną bez żadnych ograniczeń, mieć zapewnione miejsce do odpoczynku i zabawy z rówieśnikami. Europejska Karta Praw Dziecka jasno określa warunki jakie powinien zapewnić szpital małym pacjentom i ich opiekunom. Rzeczywistość bywa jednak różna. Wiele polskich szpitali i oddziałów pediatrycznych z powodów finansowych i lokalowych nie jest w stanie spełnić podstawowych standardów. Program „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” pomaga rozwiązać ten problem.
Od ponad 6 lat Budimex tworzy komfortowe przestrzenie dla dzieci i ich opiekunów w szpitalach w całej Polsce. Strefy są miejscem relaksu, spotkań z rodziną i zabawy poza szpitalną salą. Na oddziałach pediatrycznych powstają aneksy kuchenne do przygotowywania posiłków, przestrzenie do bezpiecznej zabawy i wydzielone strefy do spotkań z bliskimi.
Bezpieczeństwo i zdrowie dzieci to priorytet w działaniach społecznych naszej firmy. Od 2013 roku stworzyliśmy w polskich szpitalach trzydzieści dwie Strefy Rodzica. Po latach widzimy, jak realnie zmieniają one sytuację w placówkach medycznych zajmujących się najmłodszymi pacjentami
mówi Aldona Orłowski, Dyrektor Biura Rekrutacji, Rozwoju i Komunikacji w Budimex SA.
Najnowsza Strefa Rodzica powstała w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku. Przy oddziale pediatrycznym na przeszło 50 metrach kwadratowych powstała sala zabaw dla dzieci inspirowana afrykańską sawanną. Mali pacjenci mają do dyspozycji konstrukcję przypominającą domek na drzewie, miejsce do rysowania i swobodnej zabawy. Dla rodziców stworzono przytulny kącik z miękkimi fotelami i mini biblioteką.
Płocka Strefa Rodzica znajduje się w ogólnodostępnym holu. Wychodząc poza przestrzeń samego oddziału pediatrycznego mieliśmy nieco więcej możliwości aranżacyjnych. Jest to pierwsza w historii programu Strefa, w której za zgodą szpitala, mogliśmy użyć żywych roślin. To nietypowe w placówkach medycznych, ale udało się. Dzięki temu to miejsce jeszcze bardziej przypomina dom, co dodatkowo ułatwi oderwanie się od szpitalnej rutyny
– podkreśla projektantka Strefy – Martyna Chmielewska.
Miejsce do zabawy i odpoczynku, to nie tylko część wsparcia, jakie otrzymał szpital w ramach Programu. Dodatkowo firma Budimex zdecydowała się na wyposażenie poczekalni poszpitalnej poradni pediatrycznej oraz izby przyjęć w miękkie siedziska, stoliki dla dzieci i tablice do rysowania.
Jesteśmy wdzięczni za tak ogromne wsparcie. Ze Strefy Rodzica i komfortowych poczekalni korzystać będzie kilka tysięcy dzieci rocznie. Tak komfortowe warunki nie tylko pomogą zminimalizować niedogodności związane z pobytem w szpitalu, lecz także zmniejszyć stres pojawiąjący się podczas wizyt i badań kontrolnych –
powiedział Stanisław Kwiatkowski dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.
Otwarcie 32. Strefy Rodzica odbyło się tuż przed Mikołajkami. Tego dnia świętowano nie tylko oddanie przestrzeni, lecz także przyjęto wyjątkowych gości. Małych pacjentów odwiedził Darek Wardziak – Ambasador Programu oraz Święty Mikołaj, który rozdał prezenty dzieciom przebywającym na oddziale.
Wolontariusze z Budimeksu, jak zawsze pomagali przy ostatnich pracach aranżacyjnych a dodatkowo wcielili się w rolę pomocników Mikołaja. Upominki, które otrzymały dzieci to książeczki i zabawki zakupione przez pracowników Budimeksu. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc i sprawić, że na twarzach dzieci pojawiły się uśmiechy
podkreślił Artur Adamus Dyrektor Kontraktu Budimex SA.
Strefa Rodzica. Budimex dzieciom.
Stworzenie rodzicom chorych dzieci bardziej komfortowych warunków do przebywania ze swoimi pociechami w szpitalu, a tym samym poprawa samopoczucia dzieci i ułatwienie im szybszego powrotu do zdrowia to główny cel programu społecznego „Strefa Rodzica” realizowanego przez Budimex SA. W ramach programu na oddziałach dziecięcych polskich szpitali wydzielane są specjalne strefy dla rodziców. W zależności od potrzeb i warunków panujących w poszczególnych placówkach może to być zaaranżowanie nieużywanego pomieszczenia lub fragmentu korytarza, wyposażenie szpitala w odpowiednią liczbę składanych łóżek lub urządzeń sanitarnych, czy zorganizowanie miejsca do wypoczynku i zabawy z dziećmi. Główne założenia programu to: zapewnienie chorym dzieciom w szpitalach możliwości przebywania jak najdłużej z rodzicami, zmniejszenie stresu spowodowanego izolacją i brakiem kontaktu z rodzicem, nagłośnienie problemu, jakim jest ograniczony kontakt rodziców z dziećmi na oddziałach pediatrycznych oraz realne skrócenie czasu pobytu dzieci w szpitalach. Ambasadorami programu są: aktorka Agnieszka Grochowska oraz Dariusz Wardziak znany z programów tv jako Darek Stolarz .