Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Płocka
W płockiej katedrze odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. W uroczystości wzięło udział ponad 500 zuchów, harcerzy i instruktorów Chorągwi Mazowieckiej ZHP. W ten sposób Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją wędrówkę po Mazowszu. Przekazywane z rąk do rąk przez zuchów i harcerzy dotrze do wielu urzędów, instytucji, szkół, szpitali, kościołów, mediów, ale też rodzin i wszystkich przyjaciół harcerstwa.
Betlejemskie Światło Pokoju przybywa do Polski od roku 1991. Z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem austriaccy skauci przewożą je do Katedry Wiedeńskiej, skąd odbierają je skauci z pobliskich krajów i przekazują swoim sąsiadom tak, by Płomień otoczył całą Europę.
Do Płocka „Światło z Betlejem” przywiozła z Wiednia delegacja harcerzy i instruktorów z miejscowego Hufca ZHP, po to by w niedzielę podczas Mszy świętej można było go uroczyście przekazać reprezentacjom mazowieckich hufców. W najbliższym tygodniu ten symboliczny ogień przekazywany z rąk do rąk przez zuchów i harcerzy dotrze do wielu urzędów, instytucji, szkół, mediów, a także na wigilijne stoły tych, którzy chcą przyjąć je do swoich domów. Coroczna harcerska sztafeta zakończy się w wigilię Bożego Narodzenia, gdy harcerskie delegacje zaniosą je na pasterkę do wszystkich mazowieckich kościołów. Tej szczególnej wędrówce towarzyszy hasło „Światło, które daje moc”.
W tym roku po raz pierwszy Chorągiew Mazowiecka ZHP podjęła inicjatywę zorganizowania Mazowieckiego Zlotu Betlejemskiego Światła Pokoju, który odbył się w dniach 14-15 grudnia 2019 r. w Płocku. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 500 zuchów, harcerzy i instruktorów w całego województwa.
W oczekiwaniu na Światło, które dotrze do Płocka – Miasta Miłosierdzia Bożego – młodzi ludzie zgłębiali czym jest chrześcijaństwo. W sobotę, w trakcie ekumenicznej gry „Mocni” odwiedzili inne chrześcijańskie wyznania, gdzie wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych w płockich zakonach i zgromadzeniach zakonnych. Natomiast niedzielny rajd „Śladami Świętych” poprzez przybliżenie postaci świętych oraz ciekawe ukazanie historii ich życia, pokazał, że święci to ludzie z krwi i kości, tacy jak my i każdy z nas może zostać świętym. Pokazał także, że należy rozmawiać z każdym językiem miłości, nie robić przykrości, pomagać i jednoznacznie odróżniać dobro od zła. Oprócz licznych zajęć przygotowano także udział w spektaklu „Opowieść Wigilijna” w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Nie zabrakło również harcerskiego ogniska, przy dźwięku gitary i trzasku palonego drewna.