Dwie oficyny połączone szklanym dachem

Już w przyszłym roku Płock, region i wielbiciele Muzeum Mazowieckiego z całego kraju cieszyć się będą mogli nowym muzealnym obiektem. Właśnie podpisano umowę na przebudowę oficyn przy Kolegialnej 6.

materiały promocyjne Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Odbudowa oficyn będzie drugim etapem odtworzenia i rewaloryzacji zabytkowej kamienicy przy Kolegialnej 6 w Płocku. Muzeum Mazowieckie – dzięki unijnemu dofinansowaniu i wsparciu samorządu województwa mazowieckiego – kupiło zrujnowany budynek w centrum miasta, a potem, pod okiem konserwatora zabytków, pieczołowicie go odtworzyło. Kamienica jest już gotowa, zachwyca przechodniów piękną elewacją i dekoracyjnymi elementami. Lada dzień rozpocznie się aranżacja jej wnętrz. Jesienią przyszłego roku Muzeum Mazowieckie zaprosi tam na otwarcie pierwszej w Polsce stałej wystawy art déco. Nowocześnie i z rozmachem zaaranżowana ekspozycja stanie się domem dzieł Tamary Łempickiej, Zofii Stryjeńskiej, Julii Keilowej, wyrobów firm Tiffany i Cartier. W kamienicy znajdzie się także pierwsza w historii miasta stała wystawa poświęcona cenionemu na całym świecie awangardowemu artyście Stefanowi Themersonowi i jego żonie Franciszce.

Równolegle z aranżacją jedynej w skali kraju wystawy art déco trwać będzie przebudowa – a właściwie odbudowa – dwóch trzykondygnacyjnych oficyn na tyłach kamienicy. W południowo-zachodniej znajdą się pomieszczenia magazynowe i wystawiennicze – Muzeum Mazowieckie w Płocku planuje zaaranżować tam sale poświęcone Wielkim Płocczanom, m.in. Władysławowi Broniewskiemu i Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej. W oficynie północno-zachodniej będą pomieszczenia magazynowe, biurowe i sala konferencyjna na 200 osób. Pomiędzy oficynami zaprojektowano patio ze szklanym dachem oraz zamknięciem od strony południowo-zachodniej szklaną fasadą.

Budowa oficyn zakończyć ma się jesienią 2020 roku. Koszt inwestycji to ponad 12 mln zł, pieniądze pochodzą z dotacji przyznanej Muzeum Mazowieckiemu w Płocku przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *