PERN z nowoczesnym systemem pomiaru ropy płynącej ze wschodu

Budowa nowoczesnego bloku kontroli jakości ropy naftowej, a także wymiana kluczowych elementów systemu – to wynik zakończenia prac przy modernizacji węzła rozliczeniowo-obliczeniowego tego surowca w bazie PERN w Adamowie. Efekt? Bardziej niezawodne pomiary ilości i jakości ropy naftowej napływającej do Polski ze wschodu.

Zmodernizowany węzeł został już włączony do eksploatacji. Celem inwestycji realizowanej w latach 2018-2019 była wymiana głównych elementów systemu na nowe urządzenia umożliwiające podniesienie jakości i niezawodności wykonywanych pomiarów, a także przeprowadzanych rozliczeń pomiędzy PERN i TransNeft. Chodziło o wymianę m.in. ciągów pomiarowych, bloku kontroli jakości, systemu elektronicznego przetwarzania danych oraz zaworów z automatyczną kontrolą szczelności, które pochodziły jeszcze z 2002 roku. Dzięki temu węzeł rozliczeniowo – obliczeniowy gwarantuje niezawodność pomiarów surowca (ponad 40 mln ton ropy naftowej rocznie).

Prace zostały zaplanowane i wykonane w taki sposób by zapewnić nieprzerwaną pracę istniejącego systemu rozliczeniowego aż do momentu przejęcia rozliczeń przez zmodernizowany system.

Zadanie wykonaliśmy zgodnie z planem pomimo przeszkód jakie spowodowało wstrzymanie w kwietniu 2019 roku  importu ropy przez węzeł w Bazie Adamowo spowodowane zanieczyszczeniami ropy chlorkami, co istotnie wpłynęło na możliwości terminowej realizacji tego przedsięwzięcia.

mówi Tadeusz Zwierzyński, wiceprezes PERN

Przed oddaniem do eksploatacji wykonana została legalizacja węzła pomiarowego, który spełnia wymagania techniczne obowiązujące zarówno Unii Europejskiej jak i Federacji Rosyjskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *