Z Dubaju do Polski w meblach przyleciały …papierosy

263 tys. sztuk papierosów o wartości ponad 300 tys. zł znaleziono w meblach. Papierosy były schowane meblach kuchennych, które do Polski przesłano z Dubaju.

Praca funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) na warszawskim lotnisku polega nie tylko na kontrolowaniu bagaży podróżujących osób, ale także przesyłek lotniczych. Oddział Celny Towarowy I w Warszawie, mający swoją siedzibę w Terminalu Cargo Lotniska Chopina, obsługuje ponad 75% obrotu towarowego dokonywanego w portach lotniczych w Polsce. Oznacza to konieczność codziennego sprawdzenia ponad 3 tys. przesyłek ze wszystkich stron świata. Współczesne zakupy odbywają się bowiem coraz częściej przez Internet, a różnorodny towar nie zawsze jest legalny. Zanim jednak zamówiona przesyłka trafi do adresata zostaje prześwietlona przez funkcjonariuszy MUCS. 

Metalowe meble kuchenne wysłane rejsem lotniczym z Dubaju są jednak rzadkością wśród przesyłek. Prześwietlane pojemniki przypominały raczej obudowy urządzeń elektrycznych wyposażone we włączniki oraz przewód zasilający, a nie deklarowane meble. Z powodu wątpliwości, które powstały na podstawie uzyskanego obrazu RTG, a deklarowaną zawartością paczek, kartony zostały otwarte, co okazało się strzałem w „dziesiątkę”. W metalowych stelażach zgłoszonych w dokumentach przewozowych jako meble kuchenne, znajdowały się znaczne ilości nielegalnych papierosów.

W wyniku tej kontroli funkcjonariusze mazowieckiej KAS, znaleźli w 18 kartonach, o wadze 532 kg, ponad 263 tysiące sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Papierosy zostały zajęte jako dowód do sprawy karnej skarbowej. Kwota potencjalnych uszczupleń cła i podatków wynosi ponad 308 tys. zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *