Tylko TAK oznacza zgodę
Już w najbliższy czwartek w Płocku zatańczą po raz kolejny. Będzie to taniec przeciwko przemocy, gwałtom – Nazywam się miliard! One Bilion Rising.
To, co możemy zrobić, to pamiętać, że jesteśmy liczne i możemy podnieść wibrację poprzez działanie, sztukę, solidarność, wyobraźnię i miłość.
PROTESTUJ, TAŃCZ, POWSTAŃ!
Dlatego robimy teatr, piszemy piosenki, poezję i tańczymy. Właśnie dlatego stoimy w obliczu niesprawiedliwości i jesteśmy sprawiedliwe. Dlatego piętnujemy systemy, które powodują szaloną nierówność, a my dajemy więcej. Dlatego otwieramy granice naszych serc, gdy państwa budują mury, ośrodki detencyjne i obozy dla uchodźców. Dlatego staramy się włączyć wszystkich do naszego kręgu powstania, ponieważ państwa tworzą między nami podziały. Dlatego poświęcamy się rozwijaniu zaufania i solidarności, ponieważ ta więź, gdy już jest bezpieczna, staje się naszym skrzydłem.
POWSTAJEMY, aby położyć kres gwałtowi, biciu, kazirodztwu, molestowaniu seksualnemu, okaleczaniu żeńskich narządów płciowych, niewolnictwu seksualnemu i handlowi ludźmi, małżeństwom dzieci, zabójstwom, seksualnej, płciowej i reprodukcyjnej opresji, przemocy wobec osób LGBTQIA +.
W Polsce kolejny raz walczymy zwłaszcza o zmianę definicji gwałtu. Tylko „tak” oznacza zgodę na seks, a „nie” znaczy „nie”. To musi się stać oczywiste.
Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając, że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany. W Polsce cały czas to kobieta/dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić?
Dlatego w 2020 roku tematem wiodącym akcji Nazywam się Miliard/ One Billion Rising w Polsce jest kwestia zgody na kontakty intymne.
Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy!
#tylkoTak #NieZnaczyNie #NazywamSięMiliard #OneBillionRisingPoland
GWAŁT
- Według danych Komendy Głównej Policji w Polsce w 2017 roku wszczęto 2486 postępowań w sprawach dotyczących zgwałcenia. Tylko w przypadku połowy z nich (1262) uznano, że do gwałtu faktycznie doszło.
- Badania amerykańskie wskazują, że około 25–30% dorosłych kobiet pada przynajmniej raz w życiu ofiarą gwałtu.
- Badania polskie pokazują olbrzymią skalę tego zjawiska – szacuje się, że około 11,5% polskich kobiet (czyli około półtora miliona) w wieku 18–70 lat padło ofiarą gwałtu lub próby gwałtu.
- Badania przeprowadzone w Polsce przez Fundację Ster pokazały, że ponad 23% kobiet uczestniczących w badaniu doświadczyło próby gwałtu ze strony mężczyzny, a ponad 22% kobiet zostało zgwałconych przez mężczyzn.
- Wg European Sourcebook of Crime and Criminal Justice Statistics Tylko 13,2 proc. osób skazanych za zgwałcenie dostaje w Polsce kary długoterminowe, czyli między 5 a 10 lat więzienia, gdzie średnia europejska wynosi 25,4 proc. (w Czechach 32 proc., na Węgrzech – 33,7 proc., w Niemczech – 24,6 proc., a we Francji – 31,9 proc.). Z danych tych wynika, że polskie sądy są statystycznie dwa razy łagodniejsze wobec gwałcicieli niż sądy w innych krajach europejskich.
Co to takiego „zgoda na seks”?
Jeśli chcesz mieć z kimś kontakty intymne, musisz mieć pewność, że druga strona także tego chce. Najważniejsze cechy zgody to:
- DOBROWOLNOŚĆ– angażowanie się w aktywność seksualną jest decyzją, która powinna być podejmowana bez użycia siły, nacisku, manipulacji lub środków zmieniających świadomość. Nie może też wynikać z relacji władzy.
- ZMIENNOŚĆ – zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie, przed lub podczas jakiejkolwiek aktywności seksualnej. Twoje „tak” w każdej chwili możesz zmienić na „nie”.
ŚWIADOMOŚĆ – wszystkie osoby zaangażowane muszą jasno określić na co wyrażają zgodę. Dotyczy to również zmiany aktywności seksualnej na inną. Jeśli np. umawiasz się na seks z prezerwatywą, a bez wiedzy partnerki jej nie użyjesz – zgoda jest nieważna.
- ENTUZJAZM – jeśli odpowiedź na seks nie brzmi TAK! (wyrażona poprzez język ciała lub słownie), to nie jest zgoda. Również milczenie, brak protestu lub oporu nie oznacza zgody
- AKTUALNOŚĆ – wyrażenie zgody na jeden akt, nie oznacza, że zgadzasz się na aktywność seksualną w przyszłości; zgoda musi być wyrażona za każdym razem. Długotrwałe relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają, że zgoda jest automatyczna. Zgoda na jeden akt, nie oznacza, że zgadzasz się na aktywność seksualną w przyszłości; zgoda musi być wyrażona za każdym razem. Długotrwałe relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają automatycznej zgody. Pójście na randkę czy flirtowanie, nie są jednoznaczne ze zgodą na seks.
To nie jest zgoda:
- brak protestu lub oporu nie oznacza zgody;
- milczenie nie oznacza zgody;
- wcześniejsze relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają zgody
Zgody nie może wyrazić osoba, która:
- śpi lub jest nieprzytomna,
- jest pod wpływem środków zmieniających świadomość (narkotyki, alkohol lub leki),
- nie ma możliwości komunikowania się ze względu na stan psychiczny lub fizyczny.
Ogólna zasada brzmi: w razie wątpliwości zapytaj; jeśli nadal masz wątpliwości – przestań.
Tylko „TAK” oznacza zgodę!