Dlaczego upadł rząd Jana Olszewskiego?

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów wraz z płockim oddziałem Polskim Towarzystwem Nauk Politycznych zapraszają na promocję książki prof. Antoniego Dudka „Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy Wolnej Polski”. Spotkanie odbędzie się w środę 11 marca o 17:00.

W swojej najnowszej książce „Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy Wolnej Polski”, będącej kontynuacją głośnej „Reglamentowanej rewolucji”, prof. Antoni Dudek analizuje wydarzenia z lat 1989 – 1993. Patrzy na nie przez pryzmat czterech rządów, na których czele stali: Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Jan Olszewski i Hanna Suchocka. W 1989 roku upada komunizm, co oznacza koniec ucisku politycznego, łamania praw człowieka i czasu pustych półek w sklepach.

Polacy cieszyli się z odzyskanej wolności, z wprowadzonej demokracji i otwierania się na Zachód. Jednak okazuje się, że nie wszystkie zmiany były dobre. Inflacja, prywatyzacja, bezrobocie, afery gospodarcze, wojska rosyjskie w Polsce, wreszcie geopolityczne konsekwencje zjednoczenia Niemiec – z tymi wyzwaniami musieli sobie poradzić pierwsi premierzy Trzeciej Rzeczpospolitej. Czy dali radę? Które konsekwencje ich działań odczuwamy do dzisiaj? Jak wyglądał od środka rząd Tadeusza Mazowieckiego? Czy Amerykanie zajęli wówczas miejsce Rosjan w roli politycznego patrona Polski? Dlaczego naprawdę upadł rząd Jana Olszewskiego? Jak wyglądał rząd Hanny Suchockiej, pierwszej w historii Polski kobiety na stanowisku premiera? Antoni Dudek podejmuje próbę udzielenia odpowiedzi na powyższe pytania, przedstawiając kulisy budowy fundamentów współczesnego państwa polskiego przy pomocy nieznanych wcześniej dokumentów i relacji.

Antoni Dudek jest historykiem i politologiem oraz profesorem nauk humanistycznych. W latach 1989–2014 był pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2011–2016 był członkiem i przewodniczącym Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Jest również autorem i współautorem kilkunastu książek, m.in. „Reglamentowana rewolucja”, „Historia polityczna Polski 1989–2015”, „Instytut. Osobista historia IPN”, „PRL bez makijażu”.

Promocja książki Antoniego Dudka „Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy Wolnej Polski” oraz spotkanie z autorem odbędzie się 11 marca o godz. 17.00 w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki im. Themersonów (ul. Jakubowskiego 10). Wstęp jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *