Sala koncertowa w Płocku już w 2023 roku

Wykonaliśmy kolejny krok do budowy sali koncertowej. To bardzo ważny moment dla naszego miasta – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski tuż przed podpisaniem umowy ze spółką plus3 architekci na zaprojektowanie budynku oraz całego Nowego Rynku z podziemnym parkingiem. Spotkanie odbyło się na Starym Rynku, tuż przed koncertem z cyklu „Muzyczne czwartki na starówce”. Pracownię plus3 architekci reprezentowała Katarzyna Głażewska, prokurent i projektant spółki.

fot UMP

To właśnie firma plus3 architekci na początku tego roku wygrała dwuetapowy konkurs na koncepcję sali i placu. Zmagania organizowało miasto i warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Nagrodą (poza pieniędzmi) było zaproszenie do negocjacji na wykonanie kompletnego projektu budowlanego sali koncertowej, garażu wielostanowiskowego oraz zagospodarowania całego Nowego Rynku. Negocjacje zakończyły się sukcesem i w czwartek 23 lipca podpisano opiewającą na 7,5 mln zł umowę na projekt.

Zgodnie z dokumentem wykonawca jest zobowiązany w pierwszej kolejności do wykonania szczegółowej koncepcji architektonicznej. Ma ona uwzględniać uwagi sądu konkursowego. Kolejnym krokiem będzie wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę. Na koniec przyjdzie czas na sprawowanie nadzoru autorskiego podczas przetargu na wykonanie robót oraz podczas wykonywania robót i ich odbioru, aż do czasu uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektów

Umowa przewiduje, że projekt budowlany wraz z pozwoleniem na budowę ma być gotowy do końca marca 2021 roku. Natomiast końcowy projekt wykonawczy (w którym będą m.in. wszystkie instalacje i rodzaje materiałów do wykorzystania) musi powstać w ciągu dwóch lat od podpisania umowy. Różnica w czasie powstania tych dokumentów wynika stąd, że mając tylko projekt budowlany, ale z pozwoleniem na budowę, miasto będzie mogło starać się o zewnętrzne dofinansowanie.

Dodajmy, że istniejąca koncepcja zakłada rozbiórkę budynku Antypodkowy (miasto już go kupiło) i zbudowanie w jego miejscu gmachu z uniwersalną salą koncertową oraz salą kameralną, które będą służyły m.in. Płockiej Orkiestrze Symfonicznej. Pod obecnym placem przed teatrem ma powstać podziemny parking, z którego można będzie wejść do budynku. Miejsca parkingowe będą też na samym Nowym Rynku, mniej więcej tam, gdzie obecnie. Przed salą koncertową od strony al. Jachowicza pozostanie plac, od strony ul. Królewieckiej – teren rekreacyjny.

źródło UMP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *