Samochód dla strażaków za najwyższą frekwencję w II turze wyborów, czyli bitwa o wozy

Znamy już szczegółowe wytyczne drugiej edycji „Bitwy o wozy”. Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tys. mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza, otrzymają wóz strażacki. Do wygrania będzie 49 pojazdów. Zdecydowanie większe szanse będą miały gminy z powiatu płockiego. Teraz walczyć będą z sąsiadami z terenu byłego województwa płockiego.

Akcja Bitwa o wozy to zachęta do wykazania się obywatelską postawą i wzięcia udziału w wyborach. Inicjatywa zwraca też uwagę na rolę Ochotniczej Straży Pożarnej. Jej działanie wspiera Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Wozy bojowe OSP często pierwsze dojeżdżają na miejsce zdarzenia i pełnią ogromną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa lokalnym społecznościom 

– mówił dziś w Płocku Wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Środki na zakup średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych trafią do 49 gmin z najwyższą frekwencją w każdym z 49 byłych województw (według stanu granic województw, który obowiązywał 31.12.1998 r.). O nowe pojazdy nie będą się jednak mogły ubiegać te samorządy, które otrzymały wozy w ramach pierwszej edycji akcji. Co ważne, do frekwencji w każdej gminie nie będą wliczane głosy oddane przy użyciu zaświadczeń, czyli od osób, które na co dzień nie mieszkają w tych gminach.

„Bitwa o wozy” jest akcją profrekwencyjną, która ma na celu propagowanie aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym Polski. Dzięki akcji możliwe jest docenienie lokalnych społeczności poprzez sfinansowanie wozu strażackiego, dzięki któremu strażacy-ochotnicy będą mogli jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców.

Strażacy ochotnicy są ważnym elementem systemu bezpieczeństwa w naszym kraju. Często docierają na miejsce zdarzenia jako pierwsi, potrafią działać w najtrudniejszych warunkach i na nich liczą mieszkańcy. Działalność OSP jest wszechstronna – w ostatnich latach strażacy OSP pokazali, że są świetnie przygotowani do działań ratowniczych po wystąpieniu wichur czy podtopień. Oprócz działań ratowniczych doskonale potrafią integrować lokalną społeczność. Są w swoich miejscowościach świetnymi organizatorami wielu wydarzeń. W ten sposób pokazują jak tworzyć świadome i aktywne społeczeństwo obywatelskie. 

mówił brygadier Jarosław Nowosielski Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP

Dodajmy, druga tura wyborów już w najbliższą niedzielę 12 lipca.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *