Przed nami fala upałów – nie zostawiaj dziecka w nagrzanym samochodzie nawet na chwilę!

Zwykłe roztargnienie dorosłych może być przyczyną tragedii najmłodszych. W związku z zapowiedziami synoptyków dotyczących wysokich temperatur w najbliższych dniach, policja apeluje o odpowiedzialne zachowanie i nie pozostawianie w rozgrzanym aucie dzieci oraz zwierząt. Chwila zapomnienia może mieć tragiczny finał.

Apelujemy szczególnie do osób dorosłych. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy swoich podopiecznych samych w pojazdach. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz.

przestrzega Marta Lewandowska oficer prasowy KMP w Płocku

Dodatkowo, gdy dziecko płacze, krzyczy, potrzebuje jeszcze więcej tlenu, wtedy nawet niewielkie niedotlenienie wywoływać może u niego stany lękowe.  Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji.

To samo dotyczy zwierząt pozostawionych w samochodzie. Pozostawienie zwierzęcia w samochodzie, czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia.

Apelujemy również do osób postronnych o czujność.  Jeżeli widzimy małe dziecko siedzące w zamkniętym samochodzie, a obok nie ma opiekuna – nie bójmy się zareagować. Nie przechodźmy obojętnie. Każda minuta jest w takim przypadku cenna.

dodaje Lewandowska

Działamy w stanie wyższej konieczności dlatego jeśli stwierdzimy, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu lub zdrowiu, mamy prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu.

Zostawienie dziecka zamkniętego w rozgrzanym aucie kwalifikuje się jako narażenie jego zdrowia bądź życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *