czwartek, 25 kwietnia 2024
Płock

Śpiewać każdy może? Tak, ale… nie na ślubie w kościele

Są piosenki, których już nie usłyszymy podczas ślubu w kościele. To nie wszystko, bo wraz z nowym rokiem każdy kto będzie chciał śpiewać podczas takich uroczystości będzie musiał mieć ukończony kurs liturgiczny.

Takie zasady wprowadza Diecezja Płocka, a reguluje je Instrukcja Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa. Dobra wiadomość jest taka, że każdy może zaproponować coś od siebie. Lista właśnie powstaje

Instrukcja o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa(http://plockierodziny.pl/instrukcja-biskupa-plockiego-o-przygotowaniu-i-sprawowaniu-sakramentu-malzenstwa/), to szereg wskazówek dotyczących właściwego przebiegu liturgii sakramentu małżeństwa. Pośród zarządzeń znalazł się także wymóg, by osoby, które pełnią posługę muzyczną podczas ślubów przeszły szkolenie liturgiczne (nr 20). Wynika to z faktu, że soliści: wokaliści i instrumentaliści bardzo dobrze radzą sobie od strony muzycznej, ale brakuje im wiedzy z dziedziny liturgii. To powoduje, że repertuar śpiewów wykonywanych na ślubach często zupełnie nie odpowiada liturgii sakramentu małżeństwa. Muzyka nie jest “oprawą” Mszy, lecz jej częścią, dlatego też musi tworzyć spójną całość z resztą elementów liturgicznych.

tłumaczy nam ks. Marcin Sadowski Diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej

Jak dodaje, błędy w doborze repertuaru nie wynikają najczęściej ze złej woli, lecz z faktu, że osoby grające i śpiewające na ślubach nigdy nie miały okazji dowiedzieć się jak przebiega liturgia ślubu, jaki ma sens, czy też poznać zasady doboru śpiewów na Mszę świętą. Stąd odpowiednie szkolenia.

Wymóg ukończenia Kursu Liturgicznego zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Kursy odbędą się w Płocku 17 października i 7 listopada (jeden termin do wyboru). Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.musicum.pl. Dokładny adres zakładki o kursach:https://musicum.pl/kurs-liturgiczny/

W ramach kursu będą prowadzone zajęcia wyjaśniające sens liturgii, przebieg i znaczenie liturgii sakramentu małżeństwa, zasady poprawnego doboru repertuaru na Mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu małżeństwa. Uczestnicy zapoznają się też z prawodawstwem liturgicznym oraz zaleceniami Biskupa Płockiego i Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej

– dodaje ks. Sadowski

Aby ułatwić wybór repertuaru dla śpiewających przygotowane zostaną materiały pomocnicze zawierających spis odpowiednich śpiewów mszalnych.

Lista ta jest obecnie w przygotowaniu. Osoby, które śpiewają podczas ceremonii ślubnych do końca sierpnia mogą zgłaszać swoje propozycje. Spośród zgłoszonych śpiewów zostaną wybrane te, które odpowiadają liturgii sakramentu małżeństwa. Kościół jasno określa jakie myśli, jakie przesłanie powinny mieć utwory wykonywane podczas poszczególnych momentów liturgii Mszy św. ślubnej.

Mówi diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej

Szczegóły można znaleźć tutaj: https://musicum.pl/archiwa/1526/jak-dobrac-piesni-na-slub/

W przygotowaniu propozycji śpiewów nie chodzi o całkowite wyrugowanie utworów współczesnych, nowych. Chodzi jedynie o to, by śpiew i jego treść odpowiadała temu, co dzieje się w liturgii. Lista będzie zawierać zarówno utwory bardziej tradycyjne, jak i śpiewy współczesne. Wszyscy, którzy śpiewają w kościołach są zaproszeni do jej współtworzenia.

Mówi ks. Marcin Sadowski

Propozycje można przesyłać na adres: sekretariat@musicum.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *