Było i tradycyjnie i nowocześnie

Immatrykulacja studentów, nadanie sztandaru oraz premierowa relacja on-line to najważniejsze elementy XXII Inauguracji roku akademickiego Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku.

W tym roku grono osób biorących udział w uroczystości na auli było skromniejsze niż tradycyjnie. Jednak z pomocą przyszła nowoczesna technologia. Relacja z uroczystości była ogólnodostępna na żywo na kanale YouTube Uczelni. Dzięki temu zarówno studenci, pracownicy, jak i sympatycy mogli być częścią wydarzenia.

W przemówieniu inauguracyjnym dr Maciej Słodki, profesor i Rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku podsumował działania prowadzone w minionych latach. Dane liczbowe precyzyjnie obrazowały jak dynamicznie rozwija się Uczelnia. Rektor wskazał na poprawę wskaźnika dostępności dydaktycznej, wzrost zatrudnienia nauczycieli akademickich oraz dobre wyniki kolejnych rekrutacji. Tradycyjnie oczkiem w głowie Rektora był rozwój bazy dydaktycznej. Pochwalił się także awansami naukowymi pracowników Uczelni i opowiedział o najnowszych zmianach:

– Przenieśliśmy kierunki kształcenia w obrębie naszych Wydziałów. W miejsce Wydziału Nauk Ekonomicznych i Informatyki powstał Wydział Nauk Społecznych. Pozwoli to połączyć potencjał nauk ekonomicznych, nauk o polityce i bezpieczeństwie oraz administracji. Drugi odmieniony Wydział to Wydział Nauk Humanistycznych i Informatyki. Na pierwszy rzut oka wydaje się, jakbyśmy połączyli wodę i ogień. – powiedział Rektor Słodki. Działania restrukturyzacyjne poparł argumentacją Steve’a Jobsa, twórcy Apple’a, który uważał, że potrzebni są i inżynierowie i absolwenci kierunków humanistycznych, że to właśnie mieszanka tych umiejętności daje najlepsze rezultaty.

mówił rektor

Po wykładzie Rektora nastąpiła najbardziej uroczysta część Inauguracji, czyli nadanie sztandaru Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku w związku ze zmianą nazwy Uczelni. Ta wyjątkowa chwila rozpoczęła się od wbicia gwoździ do drzewca. Gwoździe z pamiątkowymi tabliczkami przytwierdzili: Biskup Płocki Piotr Libera, Andrzej Nowakowski – Prezydent Płocka jako fundator sztandaru oraz w imieniu wspólnoty Uczelni – Rektor Słodki i Damian Myzia, student III roku nowych mediów. Uroczystego poświęcenia dokonał Ksiądz Biskup. Następnie Prezydent Nowakowski odczytał akt nadania sztandaru i przekazał go Rektorowi Uczelni.

Po zakończeniu ceremonii związanych z nadaniem sztandaru głos zabrali prezydent Nowakowski i Elżbieta Gapińska, posłanka na Sejm RP. W swoich przemówieniach wskazywali na trudności, które napotkały uczelnie w związku z pandemią i docenili Mazowiecką Uczelnię Publiczną w Płocku za sposoby radzenia sobie w kryzysowym czasie.

W tym roku w głównej części uroczystości, czyli immatrykulacji, wyjątkowo udział wzięli przedstawiciele każdego z trzech Wydziałów, a nie jak poprzednio każdego z kierunków. Po ślubowaniu i akcie immatrykulacji oficjalnie został otwarty rok akademicki 2020/2021 tradycyjnym zawołaniem „Oby było dobrze, szczęśliwie i pomyślnie!”.

Tegoroczny wykład inauguracyjny wygłosił nowo wybrany przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych dr hab. Dariusz Surowik, prof. i Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Wykład pt. „Sztuczna inteligencja i osobliwość” w dość przypadkowy sposób nawiązał do zagadnień poruszonych przed Rektora Słodkiego. Profesor Surowik podkreślił, że maszyny mogą zastąpić ludzi w niebezpiecznych pracach lub sytuacjach. W przystępny i humorystyczny sposób udowodnił jednak, że percepcja nawet najlepszych sztucznych inteligencji jest różna od świadomości ludzkiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *