Nowi Terytorialsi w szeregach 6 Mazowieckiej BOT

Mimo pandemii i trudnych warunków atmosferycznych, szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zasiliło prawie 90 nowych żołnierzy. Po intensywnym szkoleniu poligonowym, za chwilę będą musieli zmierzyć się z nowymi wywołanymi pandemią zadaniami. Staną się “pomocnym ramieniem i tarczą dla lokalnej społeczności” a dla wielu wzorem do naśladowania.

76 żołnierzy wypowiedziało słowa roty przysięgi, tym samym stając się żołnierzami Wojska Polskiego. 450 kilometrów od domu, bez udziału rodzin, ale w pełni świadomości wypowiedzianych słów, zakończyli pierwszy etap swojego żołnierskiego życia.

Wypowiedziane przez nas słowa przysięgi, odmienią nasze życie na zawsze. “Ja żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej. Bronić jej Niepodległości i granic…” To niezwykle honorowe słowa, obietnica, przysięga. Dziś każdy z nas przyrzekł, że niezależnie od okoliczności zdecyduje się walczyć za naszą ukochaną Polskę, co jest wyrazem naszej miłości do Ojczyny

– powiedział podczas uroczystości szer. Robert Chmielewski.

Była to wyjątkowa przysięga. Po raz pierwszy żołnierze wypowiedzieli rotę salutując do sztandaru 6 Mazowieckiej BOT.

Nie są dziś obecni wasi najbliżsi, zaproszeni goście, przyjaciele naszej brygady. Chcę Wam jednak powiedzieć, że dzisiejsza przysięga jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii naszej brygady. To pierwsza przysięga, która została złożona na sztandar 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm Witolda Pileckiego

– powiedział płk Przemysław Owczarek, dowódca 6 Mazowieckiej BOT.

Podczas uroczystości wyróżniono listem gratulacyjnym pięciu żołnierzy, którzy ukończyli szkolenie z najwyższym wynikiem. Byli to żołnierze: szer. Jacek Bartnicki, szer. Wioletta Cichecka, szer. Michał Golak, szer. Hayato Kitabatake, szer. Mateusz Szmulik.

10 października do przybywających na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie, dołączyło 12 żołnierzy rezerwy, którzy rozpoczęli swoje szkolenie wyrównawcze. Podczas szkolenia służyli radą i doświadczeniem swoim młodszych kolegą, a w dniu przysięgi towarzyszyli im na placu apelowym.

To już 16 przysięga w historii 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, ale trzecia, która ze względu na panującą w kraju sytuację epidemiologiczną, odbyła się na terenie CSPWL w Wędrzynie.

Kim są nowi Terytorialsi?

To mieszkańcy powiatów: pruszkowskiego, przysuskiego, radomskiego, warszawskiego, otwockiego, grójeckiego, garwolińskiego, lipskiego, płockiego, legionowskiego, piaseczyńskiego, nowodworskiego, gostynińskiego. Wśród nowych żołnierzy są m.in. kierownicy firm, dyrektor muzeum, przewodnik turystyczny, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Dużą grupę stanową również uczniowie szkół średnich i studenci.

Nowy model szkolenia

Zmienił się model szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Do końca roku wstrzymane zostały szkolenia rotacyjne oraz szkolenia poligonowe zintegrowane. Żołnierze w tym czasie prowadzić będą działania kryzysowe, głównie w ramach walki z pandemią koronawirusa. Nie są wstrzymane 16-dniowe szkolenia podstawowe i 8-dniowe szkolenia wyrównawcze ochotników, system rekrutacji zostaje podtrzymany. W jednostkach WOT prowadzone będą także szkolenia antykryzysowe, podnoszące kompetencje żołnierzy. Wszystkie szkolenia będą prowadzone z odpowiednim reżimem sanitarnym, aby do minimum ograniczyć ryzyko transmisji koronawirusa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *