Od soboty cała Polska w żółtej strefie

Żółta strefa w całej Polsce, obowiązek zakrywania nosa i ust także na świeżym powietrzu. Od soboty, 10 października dodatkowe obostrzenia.

Dziś w Polsce kolejny rekord odnotowanych zakażeń na COVID-19. To prawie 4300 przypadków. W najbliższych dniach zachorowań będzie zdecydowanie więcej. – Dotarła do nas druga fala zachorowań – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. – Wybiegamy w przyszłość, by ubiec negatywny scenariusz.

– Podjęliśmy decyzję, że od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terenie całego kraju. Oznacza to, że mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Mamy do wyboru ograniczyć ruch, swobodę przemieszczenia się albo wprowadzić pewne obostrzenia na terenie całego kraju. Te obostrzenia są podobne do sąsiednich krajów. – mówił premier.

Co się zmieni? To przede wszystkim obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, także na zewnątrz. Imprezy okolicznościowe zostały ograniczone do 75 osób, a do kin, teatrów czy na stadiony będzie mogło wejść maksymalnie 25% widowni. W przypadku restauracji na 1 osobę muszą przypadać 4 metry kwadratowe.

Zmiany czekają również na osoby korzystające z autobusów Komunikacji Miejskiej. Od soboty 10 października będzie mogło jechać tyle osób, ile jest miejsc siedzących lub 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących dla danego pojazdu.

– Nie chcemy doprowadzić do ponownego zamknięcia wszystkich szkół, przedsiębiorstw. Nie chcemy doprowadzić do braku łóżek i respiratorów w szpitalach. Stąd obostrzenia – dodał Morawiecki.

Szczegółowe wytyczne znajdziecie tu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *