Pamiętajmy o osobach starszych i niepełnosprawnych – apeluje Rzecznik Osób Niepełnosprawnych

Żółta strefa, wzrost zakażeń COVID-19 wprowadza w nasze życie wiele zmian. Musimy dostosować się do wprowadzonych obostrzeń sanitarnych. Tak, by uchronić siebie i najbliższych przed chorobą. Pamiętajmy o starszych i niepełnosprawnych – apeluje Rzecznik Osób Niepełnosprawnych. Poniżej publikujemy apel jaki przesłał do naszej redakcji.

Szanowni Państwo,

żyjemy w czasach pandemii. To okres trudny dla nas wszystkich, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądał następny dzień. Musimy być dla siebie wyrozumiali i wspierać się nawzajem. Pamiętajmy o osobach niepełnosprawnych i starszych. To właśnie oni są najbardziej narażeni na zakażenie.

Od 15 października obowiązują w sklepach godziny dla seniorów. Oznacza to, że między 10 a 12 zakupy mogą robić tylko osoby po 60 roku życia. Należy jednak pamiętać, że część tych osób nie jest w stanie samodzielnie wyjść do sklepu. Bardzo często towarzyszą im opiekunowie, rodzina, sąsiedzi, wolontariusze – osoby, które z potrzeby serca pomagają w tych niełatwych czasach.

Niektóre osoby z niepełnosprawnością otrzymują pomoc w postaci usług opiekuńczych właśnie w godzinach 10-12. Dotychczas opiekunka mogła samodzielnie zrobić zakupy dla swojego podopiecznego. Od 15 października jest to niemożliwe, dlatego bardzo często idzie do sklepu razem z osobą niepełnosprawną.

Proszę zatem wszystkich zarządzających sieciami dużych marketów oraz właścicieli sklepów osiedlowych, aby osobie potrzebującej wsparcia w zakupach mógł w godz. 10-12 towarzyszyć opiekun. Bez jego pomocy niektórzy sobie po prostu nie poradzą.

Tomasz Gorczyca

Rzecznik Osób Niepełnosprawnych

Urząd Miasta Płocka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *