Themersonowie 2020 – od 22 października w PGS

W roku 2020, naznaczonym sytuacją związaną z COVID-19, tegoroczna edycja działań artystycznych, przygotowanych przez Płocką Galerię Sztuki w ramach Festiwalu Themersonów, zostanie zaprezentowana w przestrzeni wirtualnej. Od czwartku 22 października w mediach społecznościowych będzie dostępny projekt artystyczny „Linie, kształty, granice”.

“Linie, kształty, granice” to kontynuacja, zapoczątkowanego rok temu, cyklu wystaw i wydarzeń „Blow-up an idea!”. Poświęcone są one fenomenowi istnienia linii, które w twórczości Themersonów stanowiły wyraźny znak graficzny. Były one podstawowym budulcem semiotycznych i logicznych powiązań w teoriach Stefana, natomiast na rysunkach Franciszki ożywały, dosłownie wiodły własne, niezależne, bujne i kapryśne życie.

Linie, kreski, kontury rzeczy wyznaczają oczywiste i umowne granice naszej swobody działania. Potrafimy świat dekorować, ale mamy kłopot z jego zmienianiem. A istotna zmiana była przez lata celem Franciszki i Stefana Themersonów. Przygotowując tegoroczną festiwalową odsłonę, której efekty zobaczymy w świecie wirtualnym, zaprosiliśmy do współpracy i ponownego zmierzenia się z twórczością i awangardową myślą Themersonów studentów Wydziału Architektury Wnętrz warszawskiej ASP. W kontekście niecodziennej sytuacji i zdarzeń, w której się znaleźliśmy, tytułowa kreska, linia, kontur czy zewnętrzny obrys staną się punktem wyjścia do zastanowienia się i przemyślenia themersonowskiej idei przyglądania się i obserwowania tego, czego większość na ogół nie dostrzega, w tym także do pogłębienia refleksji nad światem pozornie swobodnym i wolnym od barier, ale w istocie pełnym obostrzeń, izolacji i nakazów. Przy użyciu dowolnych form wypowiedzi artystycznej, od tradycyjnego malarstwa, rysunku czy rzeźby, przez fotografię i wideo, aż po działania performatywne, instalacje i formy przestrzenne, studenci spróbują zbudować własną narrację, skomentować, naszkicować, przedstawić swój obraz i ogląd rzeczywistości, zaprezentować własną opowieść, pod wpływem wyjątkowego, w skali planety, roku 2020.

opowiada Alicja Wasilewska kurator wystawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *