Płock

Narodziny gibbona w płockim zoo

Płockie ZOO spieszy z dobrymi wiadomościami, które w obecnych trudnych czasach cieszą szczególnie mocno. Na wyspie w dolnej części ZOO urodził się gibbon czapnik ( Hylobates pileatus ). Maluch przez cały czas wtulony jest w futro matki, która będzie go karmić przez najbliższe dwa lata. Obecnie gibbonia rodzina składa się z 18-letniego samca NYAC (urodził się we francuskim ZOO w Miluzie), 13-letniej samicy BETSEN (urodziła się w duńskim ZOO w Randers) i młodej samicy MALIE urodzonej w Płocku w 2018 roku. Maluch jest więc drugim dzieckiem tej pary, która z wielką opiekuńczością zajmuje się swoim potomstwem.

Gibbony cechuje dymorfizm płciowy – samica jest jasna, a samiec czarny. Płeć dziecka będzie możliwa do określenia dopiero po około roku. Płockie ZOO zwraca się z prośbą o pomoc w nadaniu imienia dla malucha. Zadanie nie jest proste, ponieważ imię musi pasować zarówno do samca jak i do samicy. Pomysły należy wpisywać w komentarzu pod postem o narodzinach na facebooku ZOO Płock. Zwycięzca zostanie nagrodzony zoologicznymi upominkami.

Gibbon czapnik jest gatunkiem poważnie zagrożonym wyginięciem, objętym europejskim programem hodowlanym EEP. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej fryzurce w kształcie czapki. Gibbony zamieszkują wilgotne, wiecznie zielone lasy tropikalne Azji południowo-wschodniej. Żywią się owocami, gałęziami, liśćmi, bezkręgowcami, jajami i pisklętami. Ciąża trwa około siedmiu miesięcy, a młode dojrzałość płciową osiągają w wieku 5-8 lat. Żyją do 40 lat. Gibbony przebywają wyłącznie w górnym piętrze korony drzew i tylko wyjątkowo schodzą na ziemię. Ich sposób poruszania nazywa się brachiacją. Polega on na przekładaniu kończyn przednich utrzymujących ciało w pozycji wiszącej wzdłuż gałęzi przy jednoczesnym jego kołysaniu. Gibbony potrafią też chodzić w postawie dwunożnej. Często w ZOO w ciągu dnia możemy usłyszeć charakterystyczny, głośny śpiew tych zwierząt.

Informujemy, iż płockie ZOO w okresie jesienno-zimowym czynne jest w godz. 9:00-16:00 (kasa do godz. 15:00). Z uwagi na warunki pogodowe, młody gibbon przebywa obecnie tylko w pomieszczeniu wewnętrznym, do którego można zajrzeć przez okno widokowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *