Dzięki nim pamięć o Bohaterach trwa

Zakończyły się prace renowacyjne pomnika pamięci rozstrzelanych mieszkańców Gąbina i okolic, który znajduje się w lesie na Trakcie Grabskim w Gąbinie. Projekt pn. “Pamięć o Was nigdy nie zginie. Odnowienie miejsca pochówku rozstrzelanych mieszkańców Gąbina i okolic” realizowało Stowarzyszenie Razem dla Miasta i Gminy Gąbin. Projekt został sfinansowany ze środków Fundacji ORLEN w ramach programu “Czuwamy! Pamiętamy!”.

Głównym celem projektu było odnowienie pomnika oraz przeprowadzenie akcji informacyjnej o tragicznych wydarzeniach z 1941 roku. Bardzo ważnym elementem realizacji jest tablica, która została zamontowana obok mogiły. Teraz wszyscy, którzy będą przechodzić w tamtym miejscu będą mogli zapoznać się z historią i wiedzieć dlaczego pomnik został wzniesiony właśnie w lesie na Trakcie Grabskim. 

Pielęgnowanie lokalnej historii jest bardzo ważne. Zamordowanie mieszkańców Gąbina i okolic było jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń na terenie ziemi gąbińskiej. Był to odwet za śmierć niemieckiego żandarma w okolicy Ciechomic. Straconych mężczyzn uwięziono w kościele parafialnym. W dniu 15 czerwca 1941 roku przystąpiono do egzekucji. Przy parkanie kościoła zastrzelono dziewięć osób. Dwóch kolejnych zginęło podczas próby ucieczki. 

Po zakończeniu okupacji – 27 kwietnia 1945 roku przeprowadzono ekshumację podczas której natrafiono na jedenaście ciał. Ciała zostały zidentyfikowane i z godnością pochowane na cmentarzu parafialnym w Gąbinie.

Pomnik, który odnowiło Stowarzyszenie Razem-dla Miasta i Gminy Gąbin wznieśli harcerze w 1978 roku z okazji złożenia przyrzeczenia harcerskiego.

Projekt pn. „Pamięć o Was nigdy nie zginie. Odnowienie miejsca pochówku rozstrzelanych mieszkańców Gąbina i okolic” realizowany przez Stowarzyszenie Razem-dla Miasta i Gminy Gąbin został sfinansowany ze środków Fundacji ORLEN w ramach programu grantowego „Czuwamy! Pamiętamy!”. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *