Skarby znalezione podczas badań archeologicznych wracają do muzeum

Pierwsze zabytki pozyskane podczas badań archeologicznych prowadzonych na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku, położonym przy ulicy Kolegialnej 9 i 1 Maja 3/5 w Płocku wracają do Muzeum Mazowieckiego. Ich dawny blask przywrócił im wybitny konserwator zabytków Jarosław Strobin. Częściowe efekty jego pracy możecie Państwo podziwiać na zmieszczonych poniżej fotografiach.

Przypomnijmy, że badania archeologiczne na wymienionym wyżej cmentarzysku prowadzone są pod kierunkiem dr. Tomasza Kordali i mgr. Zbigniewa Miecznikowskiego z Muzeum Mazowieckiego w Płocku od 2019 r. Szczególnie owocny był tegoroczny sezon wykopaliskowy, podczas którego przebadano 532,8 m 2 . Odkryto 222 obiekty, z czego 198 to wczesnośredniowieczne groby dawnych mieszkańców Płocka. Zdecydowana większość pochówków posiadała wyposażenie w postaci ozdób (kolie z paciorków szklanych, bursztynowych i kamieni półszlachetnych, pierścionki, kabłączki skroniowe) i przedmiotów codziennego użytku (nożyki, krzesiwa). Unikatowym znaleziskiem była wykonana z brązu misa, na którą natrafiono w grobie nr 136. Za niemniej ciekawe należy również uznać pozostałości metalowych okuć trumny z grobu nr 138 oraz metalowe obręcze wiadra klepkowego odkryte w grobie nr 197.

Obecny sezon badawczy przy ulicy Kolegialnej 9, będzie nadal kontynuowany w postaci nadzoru archeologicznego prowadzonego w związku z rozbudową Urzędu Stanu Cywilnego. Objęte nim zostaną wszystkie prace ziemne prowadzone w ramach tej inwestycji. O wynikach prac będziemy jak zawsze informować na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *