Od dziś dzwoniąc na 112 nie odezwie się dyspozytor z Płocka
Od dziś przestaje w Płocku funkcjonować Dyspozytornia Medyczna. Zgodnie z decyzją Wojewody zadania przejmuje dyspozytornia w Radomiu.
Dotychczas dyspozytornia znajdowała się w strukturach SP ZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. Dlaczego dyspozytornia została zlikwidowana? Zapytaliśmy Konstantego Radziwiłła, Wojewodę Mazowieckiego
Po raz kolejny mogę tylko powiedzieć, że technologia zarządzania ratownictwem medycznym na terenie województwa mazowieckiego nie wymaga tego, by dyspozytornia była w miejscu którym zarządza. 15 lat temu na terenie województwa działało ponad czterdzieści dyspozytorni. Działały one troszkę tak lokalnie, opiekuńczo w stosunku do rejonu. W międzyczasie była rewolucja technologiczna, która pozwala na to, żeby dyspozytornia była odmiejscowiona, czyli ten dyspozytor, który przyjmuje zlecenie widzi na ekranie skąd konkretna osoba wzywa pomocy. Dyspozytor wysyła zespół ratownictwa medycznego, tam gdzie jest potrzebny. Niezależnie gdzie znajduje się dyspozytor on wie dokładnie gdzie są karetki. Koncentracja dyspozytorni jest racjonalna, bardziej oszczędna i lepsza z punktu widzenia zarządczego. Docelowo na Mazowszu może być tak jak jest już w innych województwach, czyli tylko jedna dyspozytornia. Na razie, głównie ze względów kadrowych, trudno w jednym miejscu zgromadzić tylu dyspozytorów, którzy już są wykwalifikowani. W związku z tym robimy je w trzech miejscach – Warszawie, Radomiu i Siedlcach. I z całą pewnością zapewniam mieszkańców Płocka i okolic, że w najmniejszym stopniu nie odbije się to na ich bezpieczeństwie. Zwracam uwagę, że to bezpieczeństwo, czyli przede wszystkim czas dotarcia zespołu ratownictwa medycznego do osoby, która potrzebuje pomocy nie zależy od tego gdzie jest dyspozytornia.
powiedział nam Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki
Obowiązujący numer alarmowy 112 pozostaje bez zmian.