Paczka dla seniora – akcja wyjątkowo potrzebna

W tym roku, środki finansowe zaplanowane na coroczną akcję Płockie Ogrody Światła zostały przeznaczone na świąteczne paczki żywnościowe dla seniorów z Płocka. Projekt powstał by wspomóc szczególnie osoby starsze i samotne, a cała akcja okazała się także dużą pomocą dla płockich firm gastronomicznych, które – z racji obostrzeń – znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.

Chcieliśmy z jednej strony pomóc płockim seniorom, o których musimy dbać w czasie pandemii, stworzyć im warunki, aby nie wychodzili z domów i do minimum ograniczyli kontakty. Drugim aspektem była pomoc lokalom gastronomicznym, które od pewnego czasu są zamknięte i mogą wydawać posiłki jedynie na wynos

– powiedziała Wioletta Kulpa, Kierownik Działu Sponsoringu Społecznego PKN ORLEN.

W ramach przeprowadzonej akcji każdy senior powyżej 70 roku życia, mieszkający w Płocku, mógł zadzwonić pod specjalny numer telefonu i zgłosić chęć otrzymania paczki świątecznej z daniami wigilijnymi i świątecznymi, które były dostarczane prosto pod drzwi. Odzew płockich seniorów i ich opiekunów był ogromny. Akcja cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. 5 dni, 6 konsultantów i 300 godzin rozmów telefonicznych łącznie. Tak wyglądał bilans specjalnego telecentrum, uruchomionego w celu przyjmowania zgłoszeń.

Pracowaliśmy od 8:00 do 18:00 każdego dnia, od początku trwania akcji, tj. od 1 grudnia br. Telefony nie milkły. Dołożyliśmy wszelkich starań, by zarejestrować jak najwięcej zgłoszeń. Pod dedykowanym do akcji numerem telefony odbierało sześciu konsultantów. Trzeba było dokładnie zapisać dane osób, ich adresy, wybrać dzień dostawy wraz z przedziałem godzinowym, przypomnieć, aby zgłaszający zanotowali najważniejsze informacje i opisać im formę dostaw

– mówi Magda Adasiewicz-Jędrzejak, dyrektor Centrum Szkoleń i Eventów, przedstawicielka Centrum Edukacji Grupa ORLEN.

Łącznie przygotowanych zostało 3677 paczek, które 23 i 24 grudnia zostały dostarczone do płockich seniorów. Potrawy zostały przyrządzone i dowiezione przez 15 płockich firm gastronomicznych, w których łącznie 75 osób pakowało potrawy. Między innymi: zużyto 12 300 metrów folii do próżniowego pakowania potraw, 92 osoby rozwoziły paczki do płockich seniorów, wykorzystano 48.500 pojemników do zapakowania potraw . W każdej paczce znalazły się zarówno dania, których nie mogło zabraknąć na wigilijnym stole: pierogi z kapustą i grzybami, barszcz z pasztecikiem, śledzie, ryba czy sałatka jarzynowa, ale także ciasto i potrawy mięsne.

Cieszymy się bardzo, że mogliśmy wziąć udział w tej inicjatywie. Jest to dla nas duża pomoc w tych niepewnych czasach pandemii, kiedy musieliśmy ograniczyć swoją działalność jedynie do przygotowywania dań na wynos. Ja i mój cały zespół jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy w ten sposób zrobić coś dobrego oraz sprawić, że te święta były dla naszych seniorów przyjemniejsze, a przygotowania do nich łatwiejsze

– powiedział jeden z płockich restauratorów

Akcja „Świąteczna paczka dla płockich seniorów” spotkała się z ciepłym i serdecznym przyjęciem najstarszych mieszkańców Płocka. Niektórzy z nich, spędzający święta samotnie, dzięki przygotowanej paczce, mogli zorganizować prawdziwą wigilię i poczuć klimat świąt. Inni nie musieli wychodzić z domu i stać w sklepowych kolejkach.

Jestem całkowicie sama. Mąż zmarł, a córka mieszka za granicą. Z powodu koronawirusa nie jesteśmy w stanie spotkać się w święta. Gdyby nie ta paczka, nie byłoby u mnie prawdziwej Wigilii, nie miałabym funduszy, żeby to wszystko kupić oraz sił, żeby te potrawy ugotować

– opowiadała Pani Janina (l.74) z osiedla Łukasiewicza.

Mimo decyzji o rezygnacji z corocznych Płockich Ogrodów Światła i przeznaczeniu środków finansowych na świąteczne paczki dla seniorów o d 12 grudnia przy płockiej katedrze, nawiązując do świątecznego klimatu, stanęła ponad 10 metrowa choinka, rozświetlona tysiącami światełek.

PKN ORLEN nie pierwszy raz wspiera seniorów, podejmując działania mające na celu ograniczenie pandemii COVID-19. Od października pracownicy Koncernu, w ramach wolontariatu, zgłosili swoje uczestnictwo w rządowej akcji pomocy seniorom, polegającej na wsparciu tej grupy społecznej w codziennych czynnościach, takich jak wizyty w aptece, urzędzie, czy zakupach pod nazwą „Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów”. Paczki dla warszawskich seniorów przygotowywała i dostarczyła także Fundacja ORLEN.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *