Coraz więcej osób zaszczepionych przeciwko COVID-19

Pierwsi lekarze i pielęgniarki z placówek medycznych prowadzonych przez samorząd Mazowsza zostali już zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Wkrótce szczepić będą się kolejni chętni. Do tej pory zaszczepiono ponad 2000 osób.

Kto się szczepi w pierwszej kolejności?

Osoby z tzw. grupy zero, czyli najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Są to pracownicy: szpitali, sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujących prywatną praktykę leczniczą), stacji sanitarno-epidemiologicznych, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, farmaceuci, pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych. Szczepienia przeciwko COVID-19 to bardzo złożona operacja logistyczna – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Po otrzymaniu pierwszych transportów szczepionki w naszych szpitalach, rozpoczęliśmy szczepienie osób z tak zwanej grupy zero, czyli personelu medycznego. Mam nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy uda się zaszczepić 70-80 proc. populacji, aby uzyskać tymczasową odporność. Staramy się, aby proces szczepień przebiegał sprawnie

– podkreśla marszałek województwa mazowieckiego.

To dopiero początek akcji szczepień, bo chętnych w szpitalach jest znacznie więcej.

Szczepienia w Płocku

Szczepienia przeprowadzono już m.in. wśród personelu medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Placówka otrzymała w pierwszej dostawie 75 sztuk szczepionek. Pierwszą osobą, która się zaszczepiła w tej jednostce była pielęgniarka pracująca na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. To dopiero początek akcji – zaznacza Stanisław Kwiatkowski, dyrektor WSZ w Płocku.

Chęć zaszczepienia się zadeklarowało około 80 proc. pracowników, czyli ponad 1000 osób zatrudnionych w naszym szpitalu. Do tej liczby doliczyć trzeba około 1300 osób spoza szpitala: pracowników POZ-ów czy aptek. Żadna z osób, które przyjęły szczepionki, nie skarżyła się na objawy świadczące o skutkach ubocznych. Czekam na swoją kolej i również się zaszczepię, bo to stwarza szansę na powrót do normalności –

poinformował dyrektor Kwiatkowski.

Termin zgłoszeń został wydłużony, więc dyrekcja szpitala nie wyklucza, że chętnych przybędzie. Łącznie Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku dysponuje 435 dawkami, z czego 75 zostało już podanych pracownikom placówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *