Kiedy złożyć wniosek o 500+?

Najbliższy okres świadczeniowy w ramach programu rządowego “Rodzina 500+” będzie trwał od dnia 1 czerwca 2021 r. do dnia 31 maja 2022 r. Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od dnia 1 czerwca tego roku, wnioski będzie można składać już od dnia 1 lutego drogą elektroniczną, czyli przez Internet za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS, a od dnia 1 kwietnia także drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w MOPS lub GOPS lub za pośrednictwem poczty.

Jeśli osoba złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do dnia 30 kwietnia br., przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do dnia 30 czerwca br.

W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w maju br., ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec i lipiec br. nastąpi nie później niż do dnia 31 lipca br.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w miesiącu czerwcu br., ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiące; czerwiec, lipiec i sierpień br. nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia br.

Jeśli osoba złoży wniosek w późniejszym terminie (po dniu 30 czerwca), prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku.

W związku z tym, tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od dnia 1 czerwca br.

W kolejnych miesiącach obowiązuje następujący mechanizm;
• w przypadku złożenia kompletnego wniosku w lipcu, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od lipca, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do dnia 30 września,
• w przypadku złożenia kompletnego wniosku w sierpniu, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od sierpnia, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do końca października,
• w przypadku złożenia wniosku na nowy okres w kolejnych miesiącach, świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek, a wypłaty przyznanego świadczenia realizowane będą co miesiąc na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *