Kosztowne wakacyjne pamiątki

Z niecodziennymi pamiątkami z wakacji wróciła turystka z czeskim paszportem. Teraz może trafić do więzienia nawet na 5 lat.

Turystka bez zezwolenia przewoziła 27 sztuk fragmentów zwapniałych szkieletów koralowca rafotwórczego. Podróżna z czeskim paszportem, została wytypowana do standardowej kontroli, kiedy opuszczała lotnisko korytarzem „zielona linia – nic do zgłoszenia”. Funkcjonariusze Działu Granicznego znaleźli w jej bagażu fragmenty rafy koralowej.

foto KAS

Na przywóz takich „pamiątek” zatrzymana nie posiadała zezwolenia. Turystka przyleciała do Warszawy z rodziną z Malediwów. Oświadczyła, że rafę zebrały dzieci na plaży. Łącznie odłamki rafy ważyły 1,55 kg. O wymiarze kary dla podróżnej zdecyduje sąd.

tłumaczy Małgorzata Wojciechowska z Działu Wsparcia Izby Administracji Skarbowej w Warszawie

Konwencja CITES reguluje międzynarodowy obrót okazami niektórych gatunków roślin i zwierząt oraz przedmiotów z nich wykonanych, a także produktów pochodnych. Za przestępstwa, które ją naruszają, może grozić kara grzywny, przepadek zatrzymanych okazów a nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Pamiętajmy, że przed przywozem pamiątek z egzotycznych roślin i zwierząt, trzeba się upewnić, czy nie są one objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *