Nabożeństwo ekumeniczne na Górkach

Pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” w Płocku obchodzony jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W minionych latach trwał on w dniach 18-25 stycznia, jednak w tym roku wydarzenie ma skróconą formę.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma w Płocku długoletnią i bogatą tradycję. Współorganizują go miejscowe Kościoły chrześcijańskie: rzymskokatolicki, mariawicki, prawosławny i ewangelicki. W tym roku organizacja tradycyjnych spotkań nie jest możliwa. W związku z tym poszczególne Kościoły przede wszystkim modlą się o jedność chrześcijan w swoich wspólnotach.

Odbędzie się jedno wspólne spotkanie: 25 stycznia (poniedziałek), a godz. 16.30 w kościele św. Dominika (parafia św. Maksymiliana Kolbego na „Górkach”). Będzie to ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery, z kazaniem bp. Karola M. Babiego, biskupa naczelnego Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. W nabożeństwie uczestniczyć będą także przedstawiciele Kościołów prawosławnego i ewangelickiego.

W tym roku, choć trwa epidemia, nie zawieszamy ani nie odwołujemy naszej ekumenicznej modlitwy w Płocku. Jednak z racji na obowiązujące obostrzenia sanitarne, nie będziemy się spotykać dzień po dniu, jak to miało zawsze miejsce. Ta nadzwyczajna edycja Tygodnia Ekumenicznego poprowadzi nas w nowe, ale ekumenicznie wiele znaczące miejsce – do kościoła św. Dominika na Górkach. Tam przez wieki modlili się dominikanie, a gdy stamtąd zostali usunięci przez zaborcę pruskiego, ich miejsce zajęli ewangelicy. Po drugiej wojnie światowej kościół ten na nowo stał się świątynią katolicką

przypomina ks. kan. dr Włodzimierz Piętka, diecezjalny referent ds. ekumenicznych.

Dodaje, że za ścianą tego kościoła znajduje się siedziba parafii prawosławnej w Płocku. Na zaproszenie ks. proboszcza Marcina Kowalewskiego, klaretyna, Kościoły chrześcijańskie spotkają się po raz pierwszy, w ramach ekumenicznych modlitw, „w tym wymownym miejscu, które w przeszłości dzieliło i łączyło płockich chrześcijan”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *