Nieodśnieżony samochód to zagrożenie na drodze, ale i wysoki mandat

Niemal każdej zimy obserwując drogi możemy się przekonać, że wielu kierowców zapomina, że odśnieżenie auta to ich obowiązek. Jazda z warstwą śniegu na dachu, czy z szybami pokrytymi lodem zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom takich pojazdów, ale także innym kierowcom. Warstwa lodu na szybach ogranicza naszą widoczność, natomiast spadający śnieg w wyniku poruszania się pojazdu z kolei utrudnia jazdę kierowcom jadącym za nami.

Poruszając się autem, kierowca zawsze musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia. Bądźmy odpowiedzialni za nas i za innych użytkowników dróg i poświęćmy te kilka minut na dokładne odśnieżenie naszych samochodów. Pamiętajmy, że oczyszczone muszą być także reflektory i tablice rejestracyjne.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowanie, hamowania, sygnalizacji i świetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

mówi Marta Lewandowska oficer prasowy KMP w Płocku

Pamiętajcie, że za nieodśnieżenie pojazdu grozi wysoki mandat.

Kierowcy, którzy nie przygotują odpowiednio pojazdu do podróży muszą liczyć z mandatem w wysokości do 500 zł. Jednak na uniknięcie mandatu sposób jest prosty – wystarczy poświęcić kilka minut i odpowiednio przygotować samochód do podróży.Oprócz komfortu jazdy ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo

dodaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *