Od poniedziałku w Płocku zacznie działać śluza

Dziś odbyły się testy śluzy autobusowej, która powstała przy al. Jachowicza przed budynkiem Politechniki Warszawskiej. Wypadły pozytywnie. Śluzę miasto uruchomi od poniedziałku.

fot UMP

Będzie ona służyć tym liniom Komunikacji Miejskiej, które z Al. Jachowicza skręcają w al. Kilińskiego.

Dziś pojazdy te nie zatrzymują się pod Politechniką. Ostatni przystanek, który obsługują na trasie Podolszyce – centrum, znajduje się obok stacji paliw przy skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i ul. Otolińskiej. Jest to jedyne w tym rejonie miejsce, z którego mogą wjechać na lewoskręt w al. Kilińskiego.

Od poniedziałku pojazdy te będą mogły zatrzymać się na przystanku pod PW. Będą miały wydzielony buspas, na końcu którego znalazł się specjalny czujnik oraz charakterystyczny sygnalizator instalowany dla tramwajów. W chwili gdy autobus wjedzie na ten fragment buspasa, który czujnik obserwuje – urządzenie sterujące pracą sygnalizatorów na skrzyżowaniu al. Kilińskiego z Al. Jachowicza całkowicie zatrzyma ruch samochodów na wszystkich kierunkach i przejściach dla pieszych. A następnie przy pomocy tego tramwajowego sygnalizatora zezwoli autobusowi ruszyć i wjechać bezpiecznie w al. Kilińskiego.

tłumaczy Hubert Woźniak z UMP

Kierowca będzie miał na ten manewr 7 sekund. To wystarczająca ilość czasu – wynika z przeprowadzonych testów.

Efektem piątkowego testu jest decyzja o uruchomieniu śluzy. Zacznie ona pracować od poniedziałku 1 lutego.

Śluza autobusowa jest elementem kompleksowej przebudowy al. Kilińskiego wraz z budową kanalizacji w Al. Jachowicza i ul. Mostowej. To inwestycja za 40 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *