Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan – spotkanie u św. Dominika i online

Inaczej niż zwykle, ale będzie. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w tym roku pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. Zaplanowano jedno wspólne spotkanie, a wierni płockich kościołów chrześcijańskich będą modlić się przede wszystkim w swoich świątyniach.

Wspólne spotkanie odbędzie się 25 stycznia w poniedziałek, początek o 16.30. Będzie to ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego, pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery, z kazaniem bp. Karola M. Babiego, biskupa naczelnego Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. W nabożeństwie uczestniczyć będą także przedstawiciele Kościołów prawosławnego i ewangelickiego.

Modlitewne spotkanie odbędzie się w kościele na Górkach. To tam przez wieki modlili się dominikanie, a gdy stamtąd zostali usunięci przez zaborcę pruskiego, ich miejsce zajęli ewangelicy. Po drugiej wojnie światowej kościół ten na nowo stał się świątynią katolicką. Za ścianą tego kościoła znajduje się siedziba parafii prawosławnej w Płocku. Na zaproszenie ks. proboszcza Marcina Kowalewskiego, klaretyna, Kościoły chrześcijańskie spotkają się po raz pierwszy, w ramach ekumenicznych modlitw, w tym miejscu na nabożeństwie Słowa Bożego.

W obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan włączyła się także Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego. Zaplanowano spotkanie z dr. Krzysztofem Kłodawskim i promocję wydawnictwa Książnicy Płockiej pt. „Ewangelicy na terenie województwa / guberni płockiej w latach 1815-1914” jego autorstwa. Książka ta przypomina o obecności przedstawicieli różnych odłamów protestantyzmu w Płocku i okolicach na przestrzeni stu lat.

Spotkanie w formule online poprowadzi Hanna Witt-Paszta społeczniczka, Płocczanka Roku 2011. Transmisja odbędzie się w piątek 22 stycznia o godz. 18.00. Link do spotkania dostępny będzie na stronie internetowej i profilu FB Książnicy Płockiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *