Lodołamacze dotarły dziś do zatoru przed Dobrzykowem

Dziś kolejny dzień na Wiśle pracowały lodołamacze. Udało im się dotrzeć do zatoru powyżej Płocka, przed Dobrzykowem. Jutro, jak informują Wody Polskie akcja będzie kontynuowana.

Praca lodołamaczy przyczyniła się do spadku poziomu wody w rzece w rejonie Dobrzykowa o 40 cm (od godzin południowych). O godzinie 16.00 poziom wody na wodowskazie w Dobrzykowie wynosił 428 cm (pomiar z godziny 10.00 wynosił 473 cm).

Rynna wycięta przez lodołamacze w pokrywie lodowej musi być na bieżąco udrażniana, a pokruszony lód systematycznie odprowadzany, aby gromadząc się – nie powodował powtórnego zagrożenia. Dlatego akcja udrażniania rynny i odprowadzania kry na Zbiorniku Wodnym Włocławek będzie nadal prowadzona przez lodołamacze

– tłumaczą w Wodach Polskich.

Na rzekach mogą występować wahania stanu wody. Są one spowodowane zjawiskami lodowymi oraz roztopami. Pracownicy Wód Polskich na bieżąco kontrolują sytuację hydrologiczną i meteorologiczną, monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i infratruktury hydrotechnicznej.

Stany wody na wodowskazach o godzinie 18.00 wynosił:

Grabówka – 304 cm, od 16.00 spadło o 10 cm; PKN Orlen – 709 cm, przybyło 9 cm; Brama p.pow. – 276 cm, spadło 2 cm; Borowiczki – 298 cm, spadło 12 cm; Wyszogród – 525 cm, spadło 8 cm; Kępa Polska – 582 cm, ubyło 5 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *