Na Wiśle stabilnie, ale nadal przekroczone alarmy powodziowe [FOTO]

Za nami dzień odpoczynku w Płocku, jednak pełen obaw w okolicach miasta. W Kępie Polskiej poziom wody przekroczył stany alarmowe. Strażacy zabezpieczali uszkodzony wał przeciwpowodziowy. Wodowskazy w mieście wskazywały dziś spadek, niewielki, ale systematyczny spadek poziomu wody.

O godzinie 6.00 stan wody wynosił w Borowiczkach 410 cm, brama przeciwpowodziowa port Radziwie 386 cm, Nabrzeże PKN – 796 cm. Z każdą godziną komunikaty były coraz bardziej optymistyczne. O godzinie 18.00 stany na wodowskazach wskazywały – PKN 785 cm, brama przeciwpowodziowa – 370 cm, Borowiczki – 395 cm. O godzinie 20.00 spadek odnotowano o 3 cm w Borowiczkach, o 2 cm na bramie przeciwpowodziowej.

Zdecydowanie gorzej było na wodowskazach w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej. Tam wody przybywało. Dodatkowo w Kępie Polskiej strażacy umacniali wał. Taką decyzję podjęły Wody Polskie. W Wyszogrodzie w ciągu ostatnich godzin przybyło 6 cm.

Nie obyło się bez dramatycznych wydarzeń. Około godz. 13.10 z mostu Legionów Piłsudskiego skoczył mężczyzna. Wpadł w przerębel. Zanim na miejsce przybyła straż pożarna i pogotowie, strażnicy miejscy wspólnie z 10 żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej utworzyli żywą linę. Złapali się za ręce i posuwali się w głąb rzeki aż ostatni osoba dosięgnęła osobę topiącą się. Udało się wydobyć mężczyznę na brzeg i przekazać przybyłemu w między czasie zespołowi medycznemu karetki pogotowia. Niestety kilka godzin później 48-letni mieszkaniec Gostynina zmarł.

Jak informuje IMGW-PIB prognozowane silne mrozy w przeważającej części kraju będą sprzyjać dalszemu rozwojowi zjawisk lodowych, dlatego prognozuje się dalszy istotny ich wpływ na przebieg sytuacji hydrologicznej. Na rzekach pod ich oddziaływaniem notowane będą lokalne podpiętrzenia i wahania poziomu wody z nowymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych, punktowo alarmowych. Przy tak dużej dynamice zjawisk lodowych trudno jest precyzyjnie przewidzieć dalszy rozwój sytuacji hydrologicznej na omawianym odcinku Wisły. Z analizy symulacji wynika, że stan wody rzeki Wisły w okolicy wodowskazu Kępa Polska w ciągu najbliższej doby będzie w dalszym ciągu wzrastał wskutek znaczącej redukcji przepustowości koryta związanej z intensywnym tworzeniem się lodu rzecznego. W ciągu najbliższej doby mogą również wystąpić zmiany przepustowości koryta, skutkujące wahaniami stanów wody.

W nocy mróz, od soboty w ciągu dnia prognozowane jest ocieplenie, tzw. okno pogodowe. Jeśli to będzie możliwe Wody Polskie uruchomią lodołamacze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *