Najbliższy koncert POS już z udziałem publiczności

W ramach obchodów 108. rocznicy urodzin patrona, którą obchodziliśmy 25 stycznia, podczas najbliższego „Koncertu Muzyki Polskiej cz. II”, który odbędzie się 12 lutego, muzycy POS wykonają jedno z dzieł kompozytora – „Uwerturę smyczkową”.

Lutosławski skomponował dzieło w 1949 roku dedykując ją Mirko Očadlíkowi, ówczesnemu dyrektorowi Orkiestry Radiowej w Pradze. Prawykonanie kompozycji odbyło się w Pradze, a rok później w Polsce, po czym utwór właściwie zniknął z estrad koncertowych. Sam Lutosławski tłumaczył brak zainteresowania Uwerturą w następujący sposób: utwór jest ogromnie niepraktyczny, ponieważ wymaga dość dużo pracy, a trwa tylko 5 minut. Przeważnie po jego wysłuchaniu publiczność jest zupełnie zdezorientowana, mimo że długi akord końcowy wieńczy dzieło. Spodziewa się widocznie, że utwór powinien być dłuższy. Kiedy Wisłocki dyrygował tym utworem w Filharmonii Narodowej, to po zakończeniu nie było ani jednego oklasku. Nie wiedział co robić, podniósł orkiestrę i wyszedł […]. Lutosławski swą Uwerturą rozpoczął okres poszukiwań nowego języka kompozytorskiego. Pojawiły się tam te elementy, które znalazły rozwinięcie w jego późniejszej twórczości.

Oprócz wspomnianej kompozycji Witolda Lutosławskiego nie zabraknie także dzieł Karola Kurpińskiego, Mieczysława Karłowicza, czy też Grażyny Bacewicz.

Wstęp na koncert w cenie 10 zł.

Koncert będzie też można obejrzeć online na live.bilety24.pl, dostęp online w cenie 10 zł.

Obowiązują restrykcje: – 50% miejsc siedzących – wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia – maseczki, dystans oraz dezynfekcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *