Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Od 2011 r. zawsze 1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego celem jest pamięć o bohaterach antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Z tej okazji jutro w Gąbinie odbędą się uroczystości. Stowarzyszenie Pro Patria zaprasza by wspólnie uczcić bohaterów. O 17.00 złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze przy tablicy upamiętniającej Henryka Jóźwiaka „Groźnego” na Golonce – Gąbin.

Preambuła przyjętej w 2011 r. uchwały, ustanawiającej święto głosi, że jest ono dedykowane “W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Kim byli “żołnierze wyklęci”, czasem zwani również “niezłomnymi”? To bohaterowie antykomunistycznego podziemia, zrodzonego w Polsce tuż po II wojnie światowej z niezgody na podporządkowanie kraju wpływom Związku Radzieckiego. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ci, którzy się nie poddali należeli do kilku organizacji, przede wszystkim do Armii Krajowej, ale też m.in. Armii Polskiej w Kraju, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Ruchu Oporu Armii Krajowej czy Wolność i Niezawisłość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *