Wyjątkowe meble, ceramika. Muzeum Mazowieckie w Płocku otrzymało nowe eksponaty

Wyjątkowe meble zaprojektowane przez Władysława Wołkowskiego, kolekcja wyrobów Spółdzielni Ład czy ceramika dekoracyjna z wytwórni Steatyt i Włocławek to najnowsze nabytki Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego znajdująca się w placówce kolekcja powojennego polskiego desingu właśnie wzbogaciła się o 163 eksponaty. Na ten cel władze Mazowsza przeznaczyły 160 tys. zł.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik płockie muzeum to jedna z perełek na mapie Mazowsza.

To placówka, która wyróżnia się na tle innych muzeów w kraju nie tylko długoletnią historią, ale też wyjątkową ofertą. Secesja, art deco to wystawy, które przyciągają wielbicieli sztuki nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Płocka placówka ma w swoich zasobach imponujące kolekcje, ale żeby je zaprezentować szerszej publiczności potrzebna jest większa przestrzeń. Dlatego też inwestujemy w jego rozbudowę. Nowe sale wystawowe powstaną w kamienicy przy ul. Kolegialnej. Tylko na ten cel w tegorocznym budżecie zarezerwowaliśmy 2,8 mln zł, a w planach mamy kolejne inwestycje

mówił marszałek

Zakupione przez samorząd województwa eksponaty są dopełnieniem tworzonej od kilku lat w Muzeum Mazowieckim w Płocku kolekcji wzornictwa powojennego. Nowe eksponaty przedstawiają trendy obowiązujące w powojennym polskim designie. Kolekcja została powiększona zarówno o pojedyncze przedmioty, tj. stoły, szafy, krzesła, tkaniny, jak również komplety mebli. Muzealny zbiór powiększył się również o komplet mebli projektanta Władysława Wołkowskiego, który w swojej twórczości specjalizował się w wyplatanych meblach.

Jak zaznacza Leonard Sobieraj dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku, mimo że placówka specjalizuje się w secesji i art deco, to budowa kolekcji powojennego designu jest naturalnym kierunkiem rozwoju.

Uzupełniając swe zasoby o wyroby Ładu uzupełniamy naszą kolekcję dokumentującą rozwój polskiego wzornictwa doby modernizmu – od belle epoque po czasy powojenne. Dzięki wsparciu samorządu będziemy mogli prezentować ewolucję polskiego designu

dodaje dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *